Mistr světa v čepování piva: Okamura nemá šanci. Češi nesnáší úspěšné lidi

22.02.2012 10:41 | Zprávy

Čepoval pivo pro Václava Havla, v Americe učil čepovat bývalého kandidáta na prezidenta Jana Švejnara nebo slavného režiséra Miloše Formana. Pochází z Moravskoslezského kraje, z malé obce Frenštát pod Radhoštěm a vystudoval obchodní akademii. Začínal před sedmi lety v Praze jako brigádník U Pinkasů, teď je na řídící pozici sítě prestižních pražských restaurací včetně jedné v New Yorku. Řeč je o nejlepším výčepním plzeňského ležáku na světě Lukáši Svobodovi.

Mistr světa v čepování piva: Okamura nemá šanci. Češi nesnáší úspěšné lidi
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Jeho příběh je v podstatě splněním amerického snu. Ten ale podle něj v České republice zatím nemá co dělat. „Když jsem byl v Americe a řekl jsem jim, co jsem prožil, byli lidé nadšení. Pomalu by mi stavěli sochu. U nás není taková doba. Popřáli mi štamgasti, gratulovali mi lidi z Kanady nebo ze Slovenska a úspěch mi přáli. Čechů bylo málo. Myslím, že Češi víc úspěch závidí, spíš mi házeli klacky pod nohy,“ podotkl jednatřicetiletý Svoboda. Podle něj proto šanci na úspěch v prezidentských volbách Tomio Okamura, který je současným symbolem „českého snu“ mít nemusí. Třeba i z těchto důvodů. „Osobně ho neznám, jen čtu jeho prezentace v médiích. Tomio Okamura tvrdí, že ho lidé na internetu podporují. Obávám se ale, že je mezi nimi spousta falešných lidí, kteří mu možná ani úspěch nepřejí. Na úspěchy není dobrá doba. Já jsem to zažil na vlastní kůži,“ upozornil redakci Svoboda.


V čele státu by rád viděl Fischera nebo kamaráda Miroslava Antla


Svoboda politiky hodnotí hlavně pohledem, který si může málokdo dopřát. Pokud je zná osobně, udělá si o nich obrázek. „Sleduji spíš senát. Miroslav Antl je můj dobrý kamarád. To je člověk, kterého znám osobně, takže vím, co si mám o něm myslet. Nehodnotím člověka podle toho, co se o něm říká, ale podle toho, jak ho poznám. Miroslav Antl nebo Ondřej Liška, také Jan Fischer. To by mohli být dobří prezidenti republiky,“ podotkl Svoboda. „Když byla tak zvaná úřednická vláda, měl pan Fischer takové názory, že jsem s nimi souhlasil. A co říkal, mě zajímalo. A nechtěl bych zapomenout na pana Janotu, kterého jsem si nesmírně vážil,“ dodal.

Více příběhů ZDE


Pivní národ buranů bez pivní kultury


Jeden z nejlepších výčepních světa nešetří kritikou na adresu kvality čepování piva v republice. „Teď jsem byl čtyři měsíce v New Yorku a na Floridě. Tam jsem ochutnal asi dvě stě značek piva, takže mi nevadí, když čepuje někdo jiný. Problém je jinde. Majitelé pivovarů se příliš nestarají o kvalitu čepování své vlastní značky v restauracích a tím paradoxně škodí zrovna právě svému pivu. Nestarají se o jeho kvalitu a neposkytují správné znalosti lidem, kteří s jejich pivem pracují. Vím, že v sudu mají pivo dobré a když pak vidím, co s ním udělá výčepní, chce se mi brečet. Lidé bez větších námitek přijímají piva ve špinavých sklenicích, jen když stojí co nejmíň peněz,“ rozčiluje se Svoboda. „Jsme pivní národ bez pivní kultury,“ dodal.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Čunková

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…