Novela zákona zpřísní kvůli korupci dohled nad obcemi

02.12.2011 6:05 | Zprávy

Zveřejňování všech smluv za částku nad 50.000 korun na internetu nebo prodej majetku jen v dražbě či veřejné soutěži má obcím a krajům nařídit novela, kterou vláda projedná tento měsíc. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Změnu zákona o obcích a krajích, která je součástí vládní protikorupční strategie, právě dokončilo ministerstvo vnitra.

Novela zákona zpřísní kvůli korupci dohled nad obcemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

  Novela by měla zpřísnit dohled nad obecními a krajskými samosprávami, a předejít tak možné korupci. Například by nově museli pronájem obecního majetku na déle než čtyři roky posvětit i zastupitelé, a ne pouze radní. Za podezřelý pronájem lukrativních pozemků na deset let za pouhých 100 korun ročně bez vědomí zastupitelstva byl v minulosti kritizován třeba bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. A prodej obecního majetku by byl nově možný jen za obvyklou cenu, tedy ne výrazně levněji, než se za podobné nemovitosti v okolí platí běžně.

Kde najdeme korupce, v obci nebo na vládě?

Na hospodaření obcí a krajů mají podle novely stejně jako u ministerstev dohlížet auditoři z Nejvyššího kontrolního úřadu, svůj majetek by mohly samosprávy prodávat jen v dražbách či veřejných soutěžích a na internetu by mělo být možné dohledat, jak který politik hlasoval. "Toto je jedna z klíčových změn," řekla deníku vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV). Online má být dostupný i seznam všech půjček, darů a dotací nad 20.000 korun.

Novela rovněž ukládá obcím a krajům zveřejnit každou smlouvu uzavřenou za částku nad 50.000 korun. S tím ovšem někteří členové vládní koalice nesouhlasí. "Ta částka mohla být vyšší, třeba aspoň 100.000. Takhle je to zbytečně byrokratizující," sdělil HN lídr hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Jinak však protikorupční novelu podporuje.

Změny v zákoně tvrdě kritizuje Svaz měst a obcí. "Vždyť to pro nás může všechno znamenat administrativní, nebo dokonce finanční zátěž, což v této době není zrovna dobrá zpráva," řekl deníku předseda svazu a kladenský primátor Dan Jiránek. "Proč to vláda nezavede také u sebe. Neřekl bych, že na úrovni obcí je víc korupce než na vyšší úrovni," dodal.

Související:

Zlo korupce. Lidé souhlasí s Babišem, ale nevěří mu, ukázal průzkum

Na žebříčku korupce se Česko opět propadlo. Vláda naplňuje protikorupční strategii

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…