Stát chce ale razantně řešit skokový nárůst cen elektřiny v příštím roce. Kromě šestadvacetiprocentní srážkové daně k tomu využije, jak upřesnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, další dva nástroje.
„Tyto zdroje budou nalezeny ve zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy a dále je to daň darovací z emisních povolenek. To by mělo zajistit dostatečné zdroje pro to, aby státní rozpočet přispěl tak, že ceny by neměly v příštím roce vzrůst o víc než pět procent," uvedl Kocourek před nedávnem pro Český rozhlas.
ČSSD bude zákon o fotovoltaice podporovat
Podle předsedy hospodářského výboru sněmovny, sociálního demokrata Milana Urbana novelu zřejmě podpoří i někteří poslanci ČSSD.
„Princip se zdá správný, otázkou je, jak naplnit tyto zdroje. Vzhledem k tomu, že tady je ale obrovské riziko zdražení elektrické energie pro domácnosti a firmy, tedy hrozí snížené životní úrovně a konkurenceschopnosti firem, tak pravděpodobně nějaká část poslaneckého klubu ČSSD návrh podpoří," zmínil Urban.
Proti novele ale ostře protestují provozovatelé fotovoltaických elektráren, hrozí jim prý krach. V pátek dokonce demonstrovala asi stovka investorů přímo před sněmovnou.
Druhý zákon, který se týká cizinecké novely, zavádí dále spoluzodpovědnost firem za zaměstnané cizince a takzvanou modrou kartu. Cizince by opravňovala k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci. K vládní předloze by poslanci chtěli přidat řadu změn. Patří k nim převod agendy z cizinecké policie na ministerstvo vnitra a požadavek na dostatečné zdravotní pojištění cizinců.
Schůze sněmovny, která začala před dvěma týdny, dnes zřejmě skončí.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb