Slováci přijeli mluvit o záchraně eura. A varovali nás: Pozor, diktatura

25.05.2012 15:12 | Zprávy

REPORTÁŽ Začátkem června by poslanci měli rozhodovat o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), z něhož pro ČR vyplývá finanční závazek ve výši 350 miliard korun. Konferenci na stejné téma včera pořádalo pravicové sdružení Reformy.cz, kde mimo jiné vystoupil i slovenský poslanec Jozef Kollár, který před schválením české poslance důrazně varoval.

Slováci přijeli mluvit o záchraně eura. A varovali nás: Pozor, diktatura
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

ESM je dluhová diktatura Evropské unie. Tak zněl název pravidelné konference Klubu Reformy.cz, na jehož setkání jsou zvány různé zahraniční osobnosti politického života. Hlavním hostem tentokrát byl poslanec Národní rady Slovenské republiky a místopředseda jejího výboru pro finance a rozpočet Jozef Kollár ze strany Sloboda a solidarita. Vedle něho promluvil také známý ekonom Pavel Kohout a šéf Svobodných Petr Mach.

Jozef Kollár probíral především situaci na Slovensku. Vrátil se také do loňského října, kdy na naše jižní sousedy upíral zrak celý svět. Šlo o schvalování takzvaného eurovalu, z něhož pro slovenské daňové poplatníky vyplynul závazek ve výši 7,7 miliardy eur, v přepočtu asi 192 miliard českých korun.

Varování ze Slovenska: Neschvalujte miliardy pro Brusel

Kollárova strana Sloboda a solidarita (SaS), jíž šéfuje u nás známější Richard Sulík, už dlouhou dobu před tím jasně deklarovala, že navýšení eurovalu nepodpoří. Tehdejší premiérka Iveta Radičová naopak řekla, že hlasování o eurovalu spojí s důvěrou její vládě. Poslanec Kollár však vyjádřil přesvědčení, že vše byl předem domluvený plán Mikuláše Dzurindy, který se chtěl zbavit jak Radičové, tak i strany SaS, což mu nakonec vyšlo.

„Je nutné si uvědomit, že navýšení eurovalu schválila vláda v režimu po vyslovení nedůvěry parlamentem. U tak zásadní otázky to považuji nejen za protiústavní, ale i proti demokracii,“ popisoval Kollár během přednášky. V této souvislosti také varoval české poslance, aby při rozhodování o ratifikaci smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu mysleli na to, že mají zastupovat zájmy svých voličů, nikoli bruselských politiků.

Z peněz, které členské státy odevzdají tak zvaně k záchraně krachujících zemí eurozóny, podle Kollára navíc samotné státy dostanou jen minimum. Řecko prý dokonce obdrželo pouhá čtyři procenta, zbývajících devadesát šest spolkly francouzské a německé banky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Speed Marathon 2025

7:33 Policie ČR: Speed Marathon 2025

Zapojte se do výběru míst, kde budou policisté v rámci Speed Marathonu dohlížet na bezpečnost a plyn…