Vondra svědčí o Kalouskových kšeftech a vysvětluje ProMoPro

17.09.2012 6:14 | Zprávy

Děda se taky nebál. Takový název nese nová kniha ministra obrany, místopředsedy ODS a senátora Alexandra Vondry, kterou vydává nakladatelství Paseka. Na pultech knihkupectví se objeví v nejbližších dnech a Vondra v ní nemluví jen o svém dědovi legionáři, ale pokouší se též detailně vysvětlit kauzu Promopro.

Vondra svědčí o Kalouskových kšeftech a vysvětluje ProMoPro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Alexandr Vondra

Nová kniha ministra obrany čítající přes dvě stě sedmdesát stran je vedena formou rozhovoru s novinářkou a dokumentaristkou Jolanou Matějkovou. Jde jednak o vzpomínky na vlastní dětství, mládí i politické začátky, ale i komentáře k řadě politických témat.

Jak evokuje samotný název Vondrovy knihy, obsáhle a se značnou hrdostí v ní vzpomíná na své oba dědečky. "Ano, jsem z legionářské rodiny. Dědeček byl legionář, k legiím přestoupil v roce 1917 v Borispolu a absolvoval celou anabázi až do Vladivostoku. Na Sibiři působil jako kapitán u dopravní roty a v rodině se tradovalo, že převážel Kolčakovo zlato," píše ministr. Jak dále vysvětlil, čeští legionáři na železnici střežili carský zlatý poklad.

Osud Vondrova druhého dědy byl však horší. "Byl úředníkem banky Slávia. Za války ho zatklo Gestapo, protože se jako odbojář účastnil výroby a kolportáže slavného podzemního časopisu V boj. Nikoho neudal a z nacistického vězení se už nevrátil. Zemřel v Osvětimi," podělil se o své vzpomínky. Dále mluví o své rodině i mladistvém životě.

Jak v parlamentu hájil bombardování Bělehradu a Klaus mu za to vyčinil...

Zmiňuje i svoji americkou misi, kdy byl jmenován velvyslancem ve Washingtonu. "Pro  většinu diplomatů je takový post vyvrcholením kariéry, pro mě to byla první  zastávka, v šestatřiceti letech. Ale těšil jsem se tam. Zoufale jsem toužil změnit prostředí. Byla vhodná doba vyrazit do světa za novými zkušenostmi, poznat jiné prostředí," říká.

Alexandr Vondra se paradoxně nevyhnul ani otázce, která stále vyvolává, a podle mnohých zcela oprávněně, velké emoce. Totiž bombardování Jugoslávie v roce 1999, které on tehdy obhajoval.

"Mezi Prahou a Bělehradem vždycky vládly sympatie. Se zásahem měli problém skoro všichni politici - Václav Klaus, Miloš Zeman, Jiří Dienstbier, Jan Kavan... ale i řada obyčejných lidí. Kosovo mnoha lidem připomínalo boj o Sudety. Jakmile začalo bombardování Bělehradu, opozice ještě zesílila. Přijel jsem tehdy na pár týdnů do Prahy, abych zásah obhajoval v parlamentu. V místnosti se tehdy sešly v poledne všechny politické špičky," vzpomíná Vondra a pokračuje.

"Vysvětloval jsem nejdřív, že zásah je z humanitárního hlediska správný. Nezabíralo to. Tak jsem apeloval na alianční solidaritu, ale ani to nepadlo na úrodnou půdu. Nakonec jsem vytáhl poslední argument z oblasti reálné politiky: 'Spojenci zvítězí, Miloševič padne. Přidejme se k silnějšímu.' Od Václava Klause jsem si vysloužil poznámku: 'To jsem, Sašo, netušil, že jsi v Americe tak zcyničtěl," zmínil dávnou výtku ze strany dnešního prezidenta.

Změnili jsme nákupy pro armádu. Kalousek nesouhlasil

V souvislosti s aktuální politikou se ministr a místopředseda ODS, který letos znovu kandiduje do Senátu, obšírněji pouští do osvětlení systému zadávání zakázek na Ministerstvu obrany, který, jak nezapomíná podotknout, změnil k lepšímu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Můžete se k tomu vyjádřit?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vydirani-Urednik-popsal-co-provadel-Pirat-Hrib-kvuli-milionovym-fakturam-761522 Nemáte dojem, že je to na rezignaci? A jestli je to křivé obvinění, tak se přeci můžete bránit soudně, když tak neučiníte, tak je to podle mě důkaz, že je to pravda

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…