Za smrt lidí metylalkoholem může vláda, odhalili viníka ekonomové

13.09.2012 15:14 | Zprávy

Otrávených metylalkoholem přítomným v načerno vyráběných alkoholických nápojích přibývá. Ekonomové se domnívají, že existuje souvislost mezi vysokou spotřební daní z alkoholu a produkcí nelegálního nekvalitního alkoholu, jehož konzumace může končit i smrtí.

Za smrt lidí metylalkoholem může vláda, odhalili viníka ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"

Ekonomové se většinou shodují, že vysoká spotřební daň z alkoholu nahrává černému trhu. Řada lidí si totiž nemůže zaplatit alkohol za vyšší ceny a vyhledávají levnější alkohol, který může mít původ v nelegálních palírnách, které samozřejmě neplatí daně, a tak mohou nabídnout levnější alkohol. Takovéto palírny ale nejsou pod kontrolou hygieniků a může zde právě vznikat nekvalitní a životu nebezpečný alkohol s obsahem metylalkoholu.

Sám ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl, že se jednalo o alkohol s falšovanými etiketami. Doporučil nenakupovat především levný alkohol.

Vláda daněmi zabíjí lidi

Podle ekonoma a předsedy Strany svobodných občanů Petra Macha existuje mezi výší zdanění alkoholu a otravami metylalkoholem přímá úměra.

„Existuje tam přímá úměra. Čím vyšší bude daň, tím více bude podobných otrav metylalkoholem, protože tím více různých tunelů, skrze které se bude něco pašovat. Tím více bude přibývat zboží, které se vyrábí pokoutně. U nás je už míra zdanění alkoholu tak vysoká, že to zejména v některých regionech k tomu vede. Neděje se to tolik v Praze, kde jsou v průměru vyšší příjmy, ale zasáhne to spíše regiony, kde jsou nižší mzdy či vyšší nezaměstnanost. Vysoké daně a ti, kdo je zvedají jsou nepřímo viníkem těchto věcí,“ řekl ParlamentnímListům.cz Mach.

„Čím vyšší je daň a tedy následně i vyšší cena produktu, tím vyšší je motivace výrobců alkoholu z toho uniknout a spotřebitelům nabídnout alkohol o něco levnější. Takoví výrobci z toho mají dvojí výhodu: nezaplatí daně a lidé si raději koupí levnější produkt. Když se alkohol vyrábí nelegálně, tak může docházet k chybám, není to pod kontrolou. Pokoutní prodej je pak pod falešnou značkou nebo beze značky. Moje rada pro stát je přestat neustále zvyšovat daně a pak nebude přibývat takových věcí. Mám obavu, že s narůstajícím socialismem nejen této vlády a vyšší míry zdanění takových věcí bude přibývat. Tady se doslova ukazuje, že stát touto svou politikou zabíjí,“ dodal Mach.

Prohibice a daně

Podobný názor sdílí i ekonom a ředitel Prague Twenty Lukáš Kovanda. Podle něho zvýšení daní motivuje lidi kupovat zboží na černém trhu a vyhýbat se tak platbě vysokých daní. „To v důsledku vede k takovým případům, které jsou ze společenského hlediska samozřejmě nežádoucí. Čím vyšší daně, tím větší je motivace daně neplatit či hledat jiné cesty na černém trhu. To platí i u DPH či daně z příjmu a vidíme, že dle Lafferovy křivky se nakonec vybírá méně peněz. Když se budou daně zvyšovat, bude se i zvyšovat pravděpodobnost, že k takovým otravám bude docházet,“ míní Kovanda.

Kovanda také připomíná, že ve Spojených státech za prohibice, kdy byl prodej alkoholu oficiálně nelegální, rekordně stoupla spotřeba alkoholu. „Alkohol byl zakázán a paradoxně zde pak byla historicky nejvyšší spotřeba. Obhájci vysokého zdanění alkoholu argumentují také tím, že se tím má snižovat spotřeba alkoholu a s ním spojená zdravotní rizika, ale jak vidíme, může to mít přesně opačný efekt,“ dodává Kovanda.

V Norsku jsou vysoké daně a mají s etylalkoholem zkušenosti

„Nevím, jak velká závislost mezi vysokým zdaněním alkoholu a nelegálně vyráběným zdraví škodlivým alkoholem existuje, ale rozhodně si myslím, že tam existovat může. Lidi jsou motivováni kupovat levnější alkohol a ten může nabídnout černý trh, který daně státu neodvádí. Takže takováto úvaha rozhodně není mimo mísu,“ říká Ladislav Tajovský z Vysoké školy ekonomické.

Ekonom Pavel Kohout rovněž souhlasí s tím, že závislost mezi vysokými daněmi a nárůstem černého trhu existuje.

„To bylo dokumentováno v řadě případů. Když byla nyní publikována zpráva, že do Prahy přiletěl nějaký norský specialista na otravy metylalkoholem, tak to znamená, že v zemi, jako je Norsko, s tím mají značné zkušenosti. Právě proto, že tam mají vysoké daně na alkohol. Lidé ve chvíli zvýšení daně a zvýšení ceny hledají ilegální varianty a ty mohou být zdravotně rizikovější,“ varuje ekonom.

„Nejsem odborníkem na trh s alkoholem, ale je jasné, že čím více bude růst spotřební daň, tím více poroste černý trh,“ uvedl Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…