Proč se pozice ukrajinské armády v Krasnogorovce rychle hroutí? Je za tím kromě jiného užití minového tanku, má vpředu minový válec, kterým čistí cestu od min. „A soudě podle toho, co vidíme, nejenže stojí v čele pohybujících se ruských jednotek, ale také do budoucna čistí cestu pro další ruské oddíly. Vypadá to, že Rusko má nyní univerzální prostředek pro přípravu průlomu a doprovod útočných skupin, který byl úspěšně vyzkoušen v Krasnogorovce,“ vysvětluje válečný blogger Lord Bebo.
„Ukrajina se tomu ještě nedávno smála, ale výsledky mluví za vše. Spousta inovací v této válce pochází z toho, že vojáci prostě sami amatérsky sestrojí něco, co funguje a následně je vylepšeno a zavedeno do celé armády. Takže tank chráněný před drony s minovým válcem, který povede útoky jednotek, by mohl být takovou novinkou,“ uzavírá blogger.
???????? King Grill: Why the positions of the Ukrainian Army in Krasnogorovka are rapidly collapsing.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) April 17, 2024
It is also a minesweeper tank, it has a mine roller in front, with which it clears the path of mines.
And judging by what we see, not only did it lead the stormtroopers, but also… pic.twitter.com/OwYuoZQkFo
O ruském „želvím tanku“ informují i západní média, podle nichž ale zatím nepřinášejí větší úspěchy. Jde o staré tanky T-72 s pancéřovým pláštěm odolným proti dronům. Těch se za poslední týdny objevila v Doněcké oblasti už celá řada a postupně je vylepšována prvotní konstrukce. Kromě ochranného pláště mají tanky podle fotek také další protidronovou obranu v podobě rádiových rušiček.
Rušičky mohou teoreticky blokovat rádiové signály, které operátoři dronů používají k řízení svých dvoukilových dronů s pohledem z první osoby, z nichž každý je zatížen kilogramem výbušniny – což je dost na to, aby bylo znehybněno obrněné vozidlo. Těmito opatřeními se ruské síly snaží ochránit proti útokům ukrajinských dronů, kterých podle informací časopisu Forbes každý měsíc přiletí na ruské pozice přes 100 tisíc.
Podle západních pozorovatelů mají tyto „želví tanky“ vážné nedostatky. Vzpěry, které podpírají jejich krunýř, nejspíše brání věžím v otáčení o více než několik stupňů a také ztěžují pohyblivost. A co hůř, při instalaci zůstávají mezi nádrží a krunýřem mezery, které by mohly být více než dost široké na to, aby jimi zkušený operátor dronu proletěl a tank zasáhl.
Stejně tak prý nezaručuje úspěch přidání rušiček. Jeden ruský blogger upozornil na „naprosto špatnou kvalitu provedení“ mnoha rušiček, které jsou zatím jen „provizorní, podomácku vyrobené“. Želví tanky totiž byly spatřeny právě díky dronům, takže rušičky nejspíše nepracují na účinnou vzdálenost. Jeden z tanků přeplněný rušičkami byl navíc začátkem dubna zničen, a to právě dronem řízeným na dálku, jak informuje Businessinsider.com.
Právě u Krasnogorovky se podle zpráv před pár týdny objevil první T-72 s kovovým pláštěm. Jen pár dní po jeho spatření údajně ukrajinský tým s dronem tank vystopoval a našel ho ukrytý v hangáru. Ukrajinské dělostřelectvo se zaměřilo na hangár a zřejmě ho zničilo včetně všech vozidel uvnitř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič