„Blbý“ vtip vás může stát kariéru. Roman Joch o USA a rasismu. A věc, která může zničit Trumpa. Nový prezident?

10.06.2020 21:01 | Zprávy

ROZHOVOR „Je to nešťastné a k ničemu dobrému to nepovede,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz publicista, komentátor a ředitel Občanského institutu Roman Joch o násilných střetech v USA po zabití černocha George Floyda. A přidává zajímavé postřehy o rovnosti mezi jednotlivými etniky. Černoši patří mezi skupiny, zvýhodňované například při přijetí na vysoké školy. V běžném životě naopak v jejich neprospěch hraje podezřívavost. „Pokud jde o mužskou vězeňskou populaci, tvoří její polovinu mladí černoši,“ dodává Joch. Slušní mladí černoši jsou tak znevýhodněni. Celkově je ale podle Jocha společnost možná nejméně rasistická v historii, a naopak nebezpečí hrozí za to, že něco „nevhodného“ řeknete. Joch se také pozastavil nad protestem za práva černochů, který se nedávno odehrál v Praze, a rozvinul myšlenku, jak by taková kampaň za afroamerická práva v Česku vypadala a co by přinesla.

„Blbý“ vtip vás může stát kariéru. Roman Joch o USA a rasismu. A věc, která může zničit Trumpa. Nový prezident?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Násilné protesty v Americe po zabití černocha George Floyda kulminují. Na mnoha místech dochází k tvrdým střetům mezi demonstranty a policií, jsou rozbíjeny výlohy a zapalovány osobní vozy. Jak se na dnešní dění v USA díváte?

Historicky to není bezprecedentní, k takovýmto událostem docházelo i předtím. Je to však nešťastné a k ničemu dobrému to nepovede. Je-li režim otevřený, se svobodou projevu a demokracií, v níž můžete vybírat kongresmany, prezidenta, senátory, starosty a i šerify či šéfy místní policie, násilnosti jsou nepatřičné.

Namístě je diskuse a zvažování, co dál, jaké reformy přijmout. Demokracie si vyžaduje reformy, nikoli revoluci či rabování. A navíc zkušenost ukazuje, že většina voličů, na rozdíl od odhodlaných a hlasitých menšin, dává přednost politikům, kteří zdůrazňují právo a pořádek.

Existuje, podle vás, nyní v Americe rasový problém? Kdo je znevýhodňován?

Oficiálně jsou při přijímání na vysoké školy, na prestižní univerzity a do zaměstnání zvýhodňováni příslušníci barevných menšin, konkrétně černoši a tzv. Hispánci (Latinoameričané). Znevýhodněni jsou naopak Američané východoasijského původu, kteří mají nejlepší studijní výsledky a testy, ale je jich přijato méně, než co odpovídá jejich úspěšnosti při zkouškách – aby  jiných mohlo být přijato více.

V běžném životě jsou ale znevýhodňováni i černoši, nikoli systémově, ale na základě větší podezřívavosti vůči nim. Černochů je 13 % americké populace, při incidentech s policií většina zastřelených nejsou černoši – těch je kolem 25 % (tedy dvojnásobek než odpovídá jejich procentu obyvatel), a zbytek zastřelených, 75 %, jsou běloši a Hispánci.

Pokud jde o mužskou vězeňskou populaci, tvoří její polovinu mladí černoši. Takže když máte slušného mladého černocha, který dodržuje zákony, policisté stále na něho hledí s podezřením, protože nevědí, jestli je slušný, nebo zločinec. Tito mladí černoši jsou obětí jakési potenciální presumpce viny.

Na druhou stranu – oni hledí na bílé policisty jako na své potenciální ohrožení, i když daný bílý policista může k ním přistupovat naprosto fér.

Rasové vztahy jsou naneštěstí v Americe naprostý malér. 

Protesty proti policejní brutalitě se šíří i mimo USA. Násilné střety se přesunuly také do Británie. Co na to říci? Máme i v Evropě problém s rasismem vůči černochům?

Někteří lidé, běloši, rasisty určitě jsou. Ale je těžko určit, kolik a jaké procento jich je. Faktem je, že tato společnost je asi nejméně rasistická ve svých dějinách; za nevinný vtip s rasovým podtónem  člověk může ztratit práci či kariéru. Určitě by mohla být ještě méně rasistickou, ale veřejná netolerance vůči rasismu je největší v dějinách.

Protest aktivistů Black lives matter se konal i v centru Prahy. Jaká je relevance takového protestu u nás?

Jediná, která mě napadá, je exhibicionismus. Exhibovat vlastní „ctnost“, „spravedlnost“, „ušlechtilost“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…