„Chyba. Urychlí to jejich porážku.“ Profesor Mearsheimer k útoku na Kursk

16.08.2024 22:15 | Monitoring

Ukrajinská invaze do ruské Kurské oblasti byla podle amerického politologa a profesora na Chicagské univerzitě Johna Mearsheimera „velkou strategickou chybou, která urychlí její porážku“. „Není překvapením, že útočící síly ztratily mnoho vojáků a obrovskou část své techniky,“ upozorňuje, že právě to může být pro Ukrajinu do budoucna rozhodující problém. A padají i další paralely. „Útok Ukrajiny mi připomíná odvážnou západní ofenzívu Německa v roce 1944,“ zmínil pro magazín Responsible Statecraft další z oslovených profesorů.

„Chyba. Urychlí to jejich porážku.“ Profesor Mearsheimer k útoku na Kursk
Foto: Repro Youtube
Popisek: Profesor politologie John Mearsheimer

Ukrajinská operace na území Ruska má dle tvrzení ukrajinského ministerstva zahraničí za cíl vytvoření „nárazníkové zóny“ v Kurské oblasti a zabránění úderů raket dlouhého doletu ze strany Ruska na Ukrajinu. Ale dle profesora Mearsheimera i přes dosavadní ukrajinský postup ji nelze označit za úspěšnou, jelikož zisk území není tím, co v současné válce rozhoduje ve prospěch Ruskem napadené země.
 
„Klíčovým faktorem určujícím úspěch v opotřebovávací válce je poměr obětí a výměn, nikoliv obsazení území, kterým jsou západní komentátoři posedlí,“ vysvětlil Mearsheimer pro magazín Responsible Statecraft amerického think tanku Quincy Institute for Responsible Statecraft, proč si myslí, že je ukrajinský vpád do Ruska „velkou strategickou chybou, která urychlí její porážku“. 
 
Poměr obětí a výměn v kurské ofenzívě dle politologa „vyznívá rozhodně ve prospěch Ruska“. A je to ze dvou důvodů: „Za prvé si (ukrajinská operace) vyžádala relativně málo ruských obětí, protože ukrajinská armáda fakticky obsadila nebráněné území. Za druhé, jakmile byla Moskva na útok upozorněna, rychle nasadila proti postupujícím ukrajinským jednotkám, které byly na otevřeném prostranství a snadno zasažitelné, masivní leteckou sílu.“ Dle Mearsheimera tak „není překvapením, že útočící síly ztratily mnoho vojáků a obrovskou část své techniky“.
 
A aby toho nebylo málo, Kyjev podle politologa navíc „stáhl špičkové bojové jednotky z frontových linií na východní Ukrajině – kde jsou zoufale potřeba – a učinil je součástí kurských úderných sil.“ „Tento krok ještě více vychyluje již tak nerovnoměrný poměr obětí a ztrát na této kriticky důležité frontě ve prospěch Ruska. Není divu – vzhledem k tomu, jak pošetilý nápad kurský vpád je – že Rusy zaskočil,“ doplnil Mearsheimer.
 
Že v dlouhodobějším horizontu Ukrajina, která se potýká s nebezpečným nedostatkem živé síly a vybavení, vyčerpá elitní jednotky, které by byly potřeba jinde, se obává také profesor Evely Jasen J. Castillo, spoluředitel Albritton Center for Grand Strategy.
 
Dle něj sice ukrajinské ozbrojené síly opět prokázaly svou obrovskou vůli k boji a aktuálně může Ukrajině operace pomoci s odlehčením od ruských útoků na své území, avšak ztráty mohou být rozhodující pro budoucnost opotřebovací války. „Útok Ukrajiny mi připomíná odvážnou západní ofenzívu Německa v roce 1944, která překvapila Spojence, dosáhla úspěchů a skončila porážkou v bitvě v Ardenách, která pak o několik měsíců později na východní frontě promarnila potřebnou živou sílu a vybavení,“ připodobnil Castillo.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mám středový názor, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePreciosus , 17.08.2024 10:53:16
Nechci, aby si Putin vzal celou Ukrajinu. Nechci Rusáky na slovenské hranici. Na druhé straně ani nechci, aby si všechno vzal Západ a Amíci. Chci, aby vyhrál Trump a sedl si s Putinem a domluvili se třeba na rozdělení na levobřežní a pravobřežní Ukrajinu, podle řeky Dněpr, jak to bylo kdysi. A jak to nakonec uměli udělat Anglosasové s Rusy v Postupimi nebo na Jaltě, kde si Roosevelt, Churchil a Stalin dohodli, kde budou mít sféru vlivu. Stačí dát do vyhledávače Jaltská konference nebo Postupimská konference, dohoda. Precedens tu je.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Skyfox? Česká cesta k pilotům pro americké stíhačky

21:23 Skyfox? Česká cesta k pilotům pro americké stíhačky

Modernizace českého taktického letectva nabírá na obrátkách. Nové podzvukové letouny L-39 Skyfox, kt…