V posledních hodinách slyšíme nářky nad tím, jak Tomio Okamura a jeho kolegové z SPD ve Sněmovně obstruují, a prý tím rozvrací náš ústavní systém. Přitom v listopadu 2016, kdy pravicová opozice obstruovala proti EET, tuto variantu politického boje považoval Petr Fiala za správnou s tím, že má v tom podporu voličů a dokonce hrozil, že takto budou obstruovat do konce volebního období. Tak u někoho to vadí a u někoho ne? „Všichni jsou si rovni, někdo si je rovnější,“ konstatoval pro PL.cz odborník na komunikaci Jiří Mikeš. „Nikoho to nepřekvapuje. Jde na mě smutek z toho, že máme premiéra, který je nerozhodný. Možná je až moc slušný na tuto dobu. Chtělo by to, aby vystupoval razantněji, ale jestli tam má takové ministry, jako je Lipavský a další, tak je to těžké. Asi tato pětikoalice nemůže fungovat. Porazili sice Babiše, ale jejich programy nejsou úplně stejné, neshodují se, jsou tam rozpory. Myslím si, že to bude pokračovat. Situace se bude vyhrocovat. Předvedou další hlouposti. Kdyby teď byly volby, pětikoalice by měla mnohem méně hlasů,“ domníval se.
V pětikoalici to vrže
Tuto novelu pandemického zákona přitom poslancům vrátili senátoři, kde má pětikoalice jasnou většinu a na své kritice si trvají. Poukazují na protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Například místopředseda ústavněprávního výboru senátu Michael Canov (SLK – STAN) uváděl, že by stačilo – pokud to bude potřeba – prodloužit stávající pandemický zákon. Proč na tom tedy vláda tak zarputile trvá a novelu nestáhne? Vždyť na tom vláda jen zbytečně krvácí a dává munici Tomiu Okamurovi, čemuž se na sociálních sítích diví i někteří jejich voliči... „To je přesně to, že jde o tu pětikoalici. On každý se musí ukázat, že se nebojí Okamury. Senátor Canov má naprostou pravdu. Kdyby to situace vyžadovala, můžou prodloužit stávající pandemický zákon, třeba do prvního jarního dne, a pak sundáme náhubky a budeme zase normální. Je to ukázka toho, že v pětikoalici to vrže. Není to tak, jak říkali, že budou spolu a všechno vyřeší. Ukazuje se, že to bude čím dál horší,“ předpovídá Jiří Mikeš.
I senátor Zdeněk Hraba (STAN) navrhoval, aby ministr zdravotnictví Válek vzal pandemický zákon zpět a obě strany se uklidnily – jak radikální odpůrci, tak radikální příznivci. „Jinak se v této přehlídce křiku a nekonečných hádek každého s každým budeme topit dál a dál,“ uvedl senátor a schytal to na sociálních sítích od některých idealistů a kavárníků. A také od Miroslava Kalouska, který se domníval, že by se tím poskytl „Okamurovi a lůze se šibenicemi“ triumf vítězství. Další obviňovali senátory, že způsobili chaos, že jsou škodná a nahrávají prý rozdmýchávání násilí a nepřátelství ze strany extremistů a populistů. Nejsou podobné náhledy výrazem nadřazenosti, arogance, pohrdání běžnými lidmi? „To se teď stalo módním, vždyť takto postupuje Macron, nebo v Kanadě Trudeau – my vám ukážeme, dáme vám přes držku a jděte do háje. Chtějí demonstrovat sílu místo toho, aby začali s lidmi jednat. Jejich dlouhodobý cíl je vybudovat Sajuz,“ myslel si Mikeš.
Vycházející hvězda, která začíná blednout
Někdo načmáral v MHD postavičku na šibenici a u toho připsal, že Markéta Pekarová je čubka z TOP 09. To je jistě věc, která si zaslouží odsouzení. Policie dosud držela výklad, že šibenice nebude posuzována jako výhrůžka, pokud není spojena s konkrétní osobou, která na ní měla být oběšená. Bylo tomu tak třeba, když se roku 2018 na demonstraci proti Andreji Babišovi, které se účastnily i špičky současné vládní koalice, objevila šibenice pro mafii. Na základě malůvky v MHD chce nyní ministr vnitra Vít Rakušan právní změny. „Mluvím už o tom už několik týdnů. Šibenice do demokratického světa nepatří. Markéta Pekarová Adamová i kdokoliv jiný, komu je tímto způsobem vyhrožováno, musí mít dovolání. Výhrůžky nejsou svobodným vyjádřením názoru,“ napsal na twitteru ministr vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban