Volby vyhrála koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09, ale nejvíc poslaneckých mandátů získalo hnutí ANO. Babišovo uskupení má 72 poslanců, zatímco koalice SPOLU 71 poslanců. A z tohoto důvodu si hnutí Andreje Babiše činí nárok na křeslo předsedy Sněmovny. Nominuje končícího ministra dopravy, ale také ministra průmyslu a obchodu a vicepremiéra za hnutí ANO Karla Havlíčka.
„My máme za sebou velmi zajímavou a řekl bych plodnou debatu v poslaneckém klubu,“ začal Vondráček s tím, že on i jeho kolegyně a kolegové mají nějakou představu o složení orgánů Sněmovny, ale budou se muset přizpůsobit tomu, že již nemají ve Sněmovně většinu. „S tou představou jsme u koalice příliš nepochodili,“ přiznal.
„Tak jsme v té diskusi plynule navázali na příspěvky a citáty, které si pamatujeme z roku 2017 a koneckonců i 2013 a řekli jsme si, že když postavíme kvalitního kandidáta, který bude Sněmovnu náležitě reprezentovat, doufám, že na to bude paní kolegyně slyšet,“ pokynul Vondráček směrem k Pekarové Adamové, „tak to bude zajímavé. Já jsem tu nominaci odmítl, já na to necítím tu energii, zatímco Karel Havlíček říkal, že do toho půjde,“ pokračoval Vondráček.
Pekarová Adamová připomněla, že Havlíček fakticky nemůže být předsedou Sněmovny. Zákon to zapovídá.
„Já bych nepředjímala, jak dopadne volba vedení. Ale už dopředu mohou říct, že naše kluby by nevolily pana Vondráčka, my jsme to říkali už dopředu a byli jsme v tom otevření a féroví. A v případě pana Havlíčka je ta kandidatura s velkým otazníkem. Tam je totiž rozpor s článkem 32 Ústavy ČR. Pan Havlíček v době volby stále bude ministrem a v tom případě nemůže být současně předsedou Poslanecké sněmovny. To zkrátka ústava vylučuje,“ připomněla Pekarová Adamová.
Havlíček ale už oznámil, že pokud by byl zvolen šéfem Sněmovny, vzdá se všech svých vládních postů.
Pokud jde o Radka Vondráčka, ten už čtyři roky Sněmovnu vedl, ukázal, jak by to dělal a stran reprezentace podle Pekarové neuspěl tak dobře, jak by mohl. „Teď mám na mysli některá z notoricky známých extempore, teď mám na mysli pověstné zvednutí prostředníčku nebo toho, že si s kytarou zahrál dokonce na pultíku Sněmovny, což si myslím, že si ten sál nezaslouží, tak to jsou ty důvody, že jsme si řekli, že nepodpoříme pana Vondráčka.“
„To jsou věci staré pět let. Já jsem třeba v kampani nekomentoval fotografie s panem Bartošem, protože si myslím, že každý by měl mít limit, za který nejde,“ bránil se Vondráček.
Má za to, že se mu podařilo rozvíjet vztahy se Senátem, stejně tak se činil na poli mezinárodní politiky a má za sebou spoustu práce. Důvody, které uvedla Pekarová Adamová, jsou podle něj zástupné.
„Ta podstata je v tom, že si opravdu myslím, že bychom neměli kádrovat své kandidáty, ani nám jako největšímu klubu, když se to stalo, tak to vždy mělo nějaké konsekvence a nedopadlo to dobře,“ řekl Vondráček.
„Já za sebe vám říkám, jak to cítím, jak to mám a nepodsouvejte mi, že je to zástupný důvod,“ obrátila se Pekarová na Vondráčka s tím, že ho vyzývala k rezignaci už v okamžiku, kdy vyšlo najevo, že stál ve Sněmovně s kytarou na pultu, což z jejího pohledu nebylo vhodné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.