„Kozel zahradníkem“ a diplomovaný lesník od Schwarzenberga. Seznamte se s kandidáty na ombudsmana

12.02.2020 11:31 | Zprávy

O Stanislavu Křečkovi, kandidátovi na ombudsmana navrženém prezidentem Zemanem, jsme se v posledních týdnech mohli dočíst všechno možné. Vyjadřovala se k němu odcházející Anna Šabatová i zaměstnanci úřadu. Milion chvilek pro demokracii chce při jeho zvolení svolávat demonstrace. Další dva kandidáti, Vít Alexander Schorm a Jan Matys, jsou v naprostém mediálním stínu a jejich minulost nikdo neřeší. Seznamte se proto s kandidáty, které na veřejného ochránce práv navrhli senátoři.

„Kozel zahradníkem“ a diplomovaný lesník od Schwarzenberga. Seznamte se s kandidáty na ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Opětné projednávání rožšíření pravomocí ombudsmana ve sněmovně. Opozice si stěžovala, že Jiří Dienstbier vůbec neodpovídá na kladené dotazy

Poslanecká sněmovna má nového Veřejného ochránce práv, lidově ombudsmana, volit ve středu v poledne. Nominováni jsou tři kandidáti – Stanislav Křeček, kandidát prezidenta republiky, a také Vít Alexander Schorm a Jan Matys, navržení Senátem.

Větší šance z dvojice senátních kandidátů má pravděpodobně Vít Alexander Schorm. Tomu vyjádřili podporu Piráti i hnutí STAN. V Senátu jej na ombudsmana navrhli senátoři Václav Láska, Jiří Dienstbier a Miluše Horská. V hlasování senátorů pak dostal nejvíce hlasů a byl zvolen v prvním kole.

Nahlédnutím do životopisu kandidáta Schorma zjistíme dvě věci. Že je studijně i profesně intenzivně navázán na Francii a že větší část svého pracovního působení v ČR pracoval jako ředitel kanceláře Pavla Rychetského, v té době místopředsedy vlády pro legislativu. Schorm pro něj pracoval od října 1998 do konce února 2002, kdy byl vyslán jako vládní zmocněnec zastupovat Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.

Ve Francii Schorm již předtím studoval na fakultách v Dijonu a Paříži. Zaujme také, že ještě během studií na brněnské právnické fakultě od ledna 1996 začal pracovat jako poradce předsedy Nejvyššího soudu Otakara Motejla. Během své práce na Nejvyšším soudu si ještě na rok odskočil na studijní pobyt na pařížskou Sorbonnu, aby se hned po návratu přesunul do Prahy, kde začala jeho práce pro vicepremiéra Rychetského. Během řízení jeho sekretariátu ještě stihl studovat na Národní správní škole při úřadu předsedy vlády Francouzské republiky.

Od roku 2002 zastupoval ČR před Evropským soudem pro lidská práva. Tuto funkci vykonává doposud, tedy téměř 18 let. A s ohledem na to, co v této pozici dělal, se v souvislosti s jeho kandidaturou na ombudsmana mezi právníky hovoří o „kozlovi zahradníkem“.

„Naprosto nechápu jak může někdo, kdo celý profesní život jezdí do Štrasburku a vykládá tam, jak je Česká republika skvělá, úžasná, báječná a vůbec neporušuje lidská práva, tak vůbec chtít najednou obhajovat občany České republiky, kteří se k ombudsmanovi uchylují pro pomoc proti státu, který opět Schorm celý život obhajoval,“ sdělil ParlamentnímListům.cz obeznámený zdroj z právnické komunity.

Tam je Schorm také mimo jiné znám svým neúspěšným pokusem o získání titulu Ph.D. na brněnské Masarykově univerzitě.

Schormovu kandidaturu na ombudsmana hlasitě podpořili zaměstnanci Úřadu veřejného ochránce práv, kteří se současně ohradili proti Stanislavu Křečkovi. V případě jeho zvolení slibuje organizace Milion chvilek pro demokracii další demonstrace.

Sám Schorm se pokusil Křečkovu nominaci zpochybnit. Prezident Zeman jej prý navrhl až po vypršení zákonné lhůty. „Je zvláštní, že jde oproti veškerým zvyklostem a právním pravidlům volebních procesů kandidátní listinu změnit. Že ji lze stáhnout a někoho vyškrtnout, to běžné je, ale najednou přijít s novými kandidáty je už trochu neobvyklé,“ řekl Schorm v Českém rozhlase.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorova…