Světová zdravotnická organizace (WHO) dlouhodobě poukazuje, že většina zemí nevyužívá daně k motivaci ke zdravějšímu chování, jako je například zdanění nezdravých produktů v podobě slazených nápojů.
Pirát Jakub Michálek odkázal na studie společnosti PAQ Research, z nichž vyplývá, že danění slazených napojů by zvýšilo rozpočtové příjmy o 2,7 miliardy korun a znamenalo by miliardové úspory zdravotních a sociálních nákladů.
Jak Michálek informoval na sociální síti X, o problematice jednal přímo se zástupci WHO. „Měl jsem návštěvu z WHO. Prezentovali mi úspěšné příběhy cukrové daně. Seberme ty tři miliardy ze země, které se válejí ve sladkých nápojích!“ uvedl.
Poukázal na jiné evropské státy, které již tuto daň úspěšně zavedly: „Poláci a Maďaři to zvládli,“ zdůraznil a dodal, že zmíněné tři miliardy mohou pak jít jednoduše do zdravotní prevence a třeba dostupnějšího sportu.
Měl jsem návštěvu z WHO. Prezentovali mi úspěšné příběhy cukrové daně. Seberme ty 3 miliardy ze země, které se válí ve sladkých nápojích! Poláci a Maďaři to zvládli. Tyhle 3 miliardy dejme do zdravotní prevence, třeba dostupnějšího sportu. Simple as that.https://t.co/A8IIoSFFWu
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) May 14, 2024
Nadměrná konzumace cukru přispívá k řadě civilizačních nemocí, jejichž léčba stojí miliardy korun ročně a snižuje produktivitu. Česko patří mezi země EU, kde je nadváha velmi rozšířená, zároveň se zde nadprůměrně pijí slazené nápoje.
Efektivní zdokumentovanou cestu ke snížení spotřeby cukru a spojených rizik představuje zatížení slazených nápojů spotřební daní. PAQ Research hotnotil různé způsoby danění a navrhl tzv. polský model, ve kterém se daň váže na koncentraci cukru v litru nápoje.
„Polský model“ od PAQ Research naproti tomu navrhuje: spotřební daň pro nápoje s hustotou cukru 50 g/l ve výši 3,4 Kč/l. Variabilní komponent ve výši 0,35 Kč/l za každých 10 g/l cukru nad základní hustotou 50 g/l. Spotřební daň pro nápoje obsahující alespoň jedno umělé sladidlo ve výši 1 Kč/l. Zakotvit v legislativě automatickou valorizaci sazeb o inflaci či medián růstu mezd.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská