„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

23.02.2018 6:57 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně času na sestavení vlády. Před svým druhým zvolením dokonce naznačoval, že by Babišova vláda v demisi mohla teoreticky vládnout po celé čtyři roky. Je to v pořádku? Je taková benevolence prezidenta v pořádku? Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila rozhodně ne. Když to uslyšel Jiří Ovčáček, nadechl se a v České televizi spustil. Před kamerami zaznělo i to, že žijeme v protektorátu EU.

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Jiří Ovčáček

Moderátorka Michaela Jílková si do pořadu Máte slovo České televize pozvala prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, předsedu TOP 09 a europoslance Jiřího Pospíšila, bývalého hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, politologa Josefa Mlejnka, organizátora demonstrací na podporu prezidenta Zemana Pavla Matějku a účastnici demonstrací proti prezidentovi Veroniku Ševčíkovou.

Žijeme v protektorátu, zaznělo ve studiu ČT

Hosté se od plic přeli o tom, zda se prezident chová státotvorně. Pospíšil konstatoval, že Miloš Zeman je názorově stálý asi tak jako současné počasí. Stačí si vzpomenout na to, že po vystoupení ve Sněmovně Miloš Zeman konstatoval, že bude požadovat garanci 101 hlasů pro podporu vlády. Dnes už tuto garanci nevyžaduje.

Ovčáček na to okamžitě zareagoval. „Já velmi nerad musím konstatovat, že pan předseda tady šíří fake news. Pan prezident nikdy nemluvil o 101 podpisech,“ vypálil Ovčáček. Obratem dodal, že prezident Zeman vytváří pole pro politická jednání.

Pospíšil si však trval na svém. Prezident původně požadoval garance podpory vládě a dnes tuto podporu nevyžaduje.   

V tu chvíli se přihlásil o slovo pan Matějka, který ocenil, že se Miloš Zeman chová jako pragmatik, což je dobře, protože podle hosta hájí české zájmy, protože údajně žijeme v protektorátu. „Tady už protektorát je,“ pravil Matějka. „Já nevím, čí protektorát tady má být,“ kroutil hlavou okamžitě Mlejnek. „A vám se zdá, že jsme svobodná a svébytná země?“ ptal se Matějka. „A Evropská unie nám není nadřízena?“ pokračoval. „My jsme suverénní stát a jsme členem Evropské unie,“ odvětil Mlejnek. „Takže jsme protektorát,“ nedal se přesvědčit Matějka.

Z publika zaznělo, že se blížíme k situaci, jaká tu již byla v roce 1948. Tehdy se také utvářela vláda, jen to byla komunistická vláda a tehdejší prezident Eduard Beneš již nebyl schopen nástupu komunistů bránit. „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale já vás ubezpečuji, že v zemi taková situace není,“ zareagoval okamžitě Hašek. Obratem dodal, že v roce 2010 tehdejší prezident Klaus jmenoval premiérem muže, který nevyhrál volby. Byl až druhý na pásce – Petra Nečase.

Politolog Mlejnek by podle svých vlastních slov únorem 1948 nestrašil, ale rozhodně se mu jeví, že prezident jedná nestandardně. Byl ostatně schopen říci, že vláda bez důvěry může vládnout po celé čtyři roky, kromě toho však také demisi premiéra chápal jen jako odchod jediného muže, když o demisi uvažoval Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V tu chvíli už se neudržela postarší dáma sedící v publiku. „Nejsem politik, jsem důchodce, ale mně to připadá, že si tam hrajete nějaký piškvorky, že chcete udělat hlavně to, aby ten, jak se jmenuje, Babiš, nebyl premiérem,“ rozčilovala se dáma před kamerami.

Pospíšil kontroval, že on jako předseda TOP 09 hájí zájmy voličů TOP 09 a těmto voličům vadí, že je premiér trestně stíhanou osobou a byl spolupracovníkem komunistické státní bezpečnosti.

„Není odsouzenej, tak ještě nemáte nárok ho vyhazovat,“ trvala si na svém postarší volička.

Ovčáček zdůraznil, že prezident Zeman ctí presumpci neviny a Babiš stále nebyl odsouzen, čili je stále nevinnou osobou. Je pravda, že v minulosti prezident trval na presumpci viny pro politiky a v jednu chvíli názor změnil. Jeho názor změnil případ dnešní české eurokomisařky Věry Jourové, která se dostala dokonce do vazby, ač se později ukázalo, že by ve vazbě být neměla, protože je naprosto nevinná.

Z publika se však znovu ozval křik. O slovo se přihlásila dáma, která podotkla, že prezident Miloš Zeman je prezidentem dolních deseti milionů občanů. Právě oněch deset milionů je nosnou silou tohoto národa. „Vy politici jste ho hodili přes palubu,“ zesilovala hlas žena přítomná ve studiu. „Vy jste tady jako ministr neudělal vůbec nic,“ doslova křičela. „Vy si jen žijete v tom Parlamentu. V životě jste nepracovali,“ křičela dál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …