„Naši předkové.“ Průšvih ČT. A kdo psal projev? Petr Žantovský ukazuje do blízkého okolí prezidenta

27.05.2023 8:45 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Sílící snaha o zvýšení koncesionářských poplatků vyvolává otázku, co s dalšími miliardami, které z nás vytáhnou, lidé ve vedení České televize podniknou. „Co si za ně nakoupí? Jaké další baráky, jaké další auťáky, jaké další nesmyslné seriály natočí?“ ptá se Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí. Ovšem nemohl ve svém výběru ani opomenout, jak se veřejnoprávní televize ztrapnila, když se cenzorským zásahem snažila potěšit oko pána prezidenta a ochránit ho před kritikou.

„Naši předkové.“ Průšvih ČT. A kdo psal projev? Petr Žantovský ukazuje do blízkého okolí prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mediální analytik doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D.

Veřejnoprávní televizi se budou tentokrát věnovat hned dvě části pravidelného mediálního přehledu.

„Musím říct, že jsem patřil k těm, co se domnívali, že finalisté v souboji o post generálního ředitele ČT nechají téma zvyšování tzv. koncesionářských poplatků cudně za dveřmi a že se budou snažit zvítězit i u veřejnosti, nejen u té rady, s myšlenkou spíše po hluboké analýze nějakým způsobem rekonstruovat hospodaření České televize, zamyslet se forenzně nad tím, zda se tam vynakládají peníze na správné věci, ve správný čas a ve správné výši, nebo zda náhodou neutíkají někde bokem na věci, které k veřejné službě v médiích nepatří. Byl jsem překvapen, že se touto cestou vydal jediný adept z pětice finalistů, a to Jan Štern, od kterého bych to věru ani nečekal, neboť patřil celá ta léta k oporám té dnešní podoby České televize jako šéf různých producentských center,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Jan Štern dle něj produkoval obsah, který by se dal označit za prorežimní, vždy byl spíše na straně havlistů než jejich kritiků. „Když jsem ale četl jeho vyjádření na téma poplatků, tak mi přišel velmi rozumný. Mluvil právě o tom, čím jsem začal, že je nejprve potřeba udělat důkladnou revizi toho, zda Česká televize vůbec plní, nebo neplní veřejnou službu, a že se domnívá, že veřejná služba se nemá plnit nějakými estrádami, lifestylovými magazíny a průměrnými detektivními seriály. To jsou slova, která by se dala tesat. Já bych za ně pana Šterna velmi pochválil. To je na rozdíl od ostatních kandidátů rozumné. Tím neříkám, že by Štern byl nejlepší možný ředitel pro Českou televizi, jeho handicapy jsou jinde. Ten hlavní je mnohaletá provázanost na struktury v České televizi minulé i současné, možná i budoucí. Ta přímá zapojenost do všech dějů, které se tam odehrály, je jeho velkým handicapem, protože nejen on, jak se říká, na mnoho lidí mnoho ví, ale také mnoho lidí mnoho ví na něj,“ upozorňuje mediální analytik.

Je nehoráznost chtít 180korunový poplatek za ČT

V tomhle měl výhodu stávající šéf ČT Petr Dvořák, když před lety nastupoval, že přišel ze soukromého sektoru.

„A očekávalo se od něj, že tu televizi dá ekonomicky do latě. Ale místo toho ji nechal v podstatě zplundrovat, a ty výsledky jsou žalostné. Když se podíváme na klesající rezervu na fondu televizních poplatků, tak to nepotřebuje komentáře. Nicméně Dvořák se nemusel potýkat s tím handicapem, o kterém mluvím. Vždy, když se stane hlavním manažerem organizace někdo zevnitř, tak se tam najde někdo, kdo ho může velmi snadno – nechci říct přímo vydírat – tlačit ke zdi a nutit k rozhodnutím, která by jinak dotyčný činil možná jinak, kdožví. Co se týče ostatních kandidátů, tak všichni jásali nad tím, jak je třeba poplatky zvyšovat, dokonce valorizovat. Do toho se připletl chudák pan Kruml, který také horuje pro valorizaci a neustálé zvyšování poplatků, aniž by si položil otázku, jestli jsou poplatky vynakládány opravdu účelně,“ podotýká Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přeřeknutí? To určitě, tomu snad nevěří ani pravdoláskaři, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 27.05.2023 9:27:59
jen další střípek do přepisování učebnic dějeBISu. Objímání s odulým Possertem také není žádná náhoda.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…