„Zaměstnanci ambasády jsou instruováni, aby se ukryli na místě,“ uvádí se v prohlášení na webu ambasády. „Americké velvyslanectví doporučuje občanům USA, aby byli připraveni okamžitě se ukrýt v případě, že bude vyhlášen letecký poplach.“
Italská, řecká a španělská ambasáda v Kyjevě budou také dočasně uzavřeny. Italská ambasáda s odkazem na prohlášení americké ambasády varovala před „možným náletem vysoké intenzity“.
Z ukrajinské strany však zaznělo, že riziko útoku na zahraniční ambasády je po celých tisíc dní ruské agrese proti Ukrajině stejné. Pracovníci ambasád by se ve dni 1001 ruské invaze měli chovat stejně jako například v 555 dni.
Mezitím ukrajinská vojenská zpravodajská služba GUR oznámila, že Rusko šíří falešnou zprávu, údajně vydanou GUR, o masivním raketovém útoku na ukrajinská města. „Tato zpráva je falešná, obsahuje gramatické chyby typické pro ruské informační a psychologické operace,“ napsala GUR na Telegram. „Nepřítel, neschopný podrobit si Ukrajince silou, se uchýlil k opatřením zastrašování a psychologického nátlaku na společnost.“
Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin, v rozhovoru v ruském časopise National Defense zveřejněném ve středu, varoval, že „pokusy některých spojenců NATO“ pomoci Ukrajině s útoky na velké vzdálenosti na ruské území „nezůstanou bez trestu“.
Bidenova administrativa také povolila posílání protipěchotních min na Ukrajinu, aby zpomalily postup Ruska na východ, což je další zvrat v dlouhodobé politice USA.
Ještě předtím, než ukrajinské síly dostaly povolení používat armádní taktický raketový systém dodaný Spojenými státy, pravidelně útočily na místa uvnitř Ruska svými vlastními bezpilotními letouny dlouhého doletu. Ukrajinské bezpilotní letouny v noci zasáhly sklad zbraní poblíž města Kotovo v ruské Novgorodské oblasti, řekl ve středu Andrij Kovalenko z ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.
Bloger Tatarigami, který se na sociální síti X představuje jako někdejší ukrajinský důstojník, se ale neobává, že by americké povolení vedlo ke třetí světové válce.
„Poskytnutí F-16 nezačalo světovou válku. HIMARS nespustil jadernou válku. Ani ATACMS. Přesto lidé nadále naslouchají těm, kteří tři roky opakovali stejné argumenty o jaderné válce: a pokaždé se mýlili,“ napsal Tatarigami.
A kind reminder:
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) November 20, 2024
The provision of F-16s didn’t start a world war. HIMARS didn’t trigger a nuclear exchange. Neither did ATACMS. Yet people continue to listen to those who have repeated the same nuclear war arguments for three years: and have been consistently wrong every time.
Je v pořádku křičet a pískat na politika, který jde na Národní třídu uctít památku 17. listopadu? Ať už na kohokoliv.Anketa
Podpory se Ukrajina dočkala také z italské strany. Itálie bude nadále poskytovat podporu Ukrajině v její válce proti Rusku, řekl ve středu ministr obrany. „Postoj vlády se nezměnil, věříme, že je nutné nadále poskytovat Ukrajině podporu v souladu s tím, co jsme dosud dělali, abychom dosáhli podmínek pro spravedlivý a trvalý mír,“ řekl ministr obrany Guido Crosetto.
Ale ani Rusové nezahálejí.
„Setkání severokorejské ministryně zahraničí Choe Son Hui s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během její návštěvy v Moskvě tento měsíc bylo neobvyklé z hlediska protokolu a pravděpodobně šlo nad rámec výměny pozdravů a věnovalo se důležitějším otázkám včetně možné návštěvy Kim Čong-una v Rusku,“ napsala agentura Reuters.
Vedle toho prezident Vladimir Putin v úterý podepsal dekret o aktualizaci ruské jaderné doktríny, který byl naposledy zveřejněn v roce 2020. Sedmistránkový dokument říká, že Moskva považuje jaderné zbraně za prostředek k odstrašení svých nepřátel a uvádí scénáře, za kterých by zvažovala jejich použití. Uvádí, že jakákoli agrese proti Rusku ze strany nejaderného státu, která je provedena za účasti nebo podpory jaderného státu, bude považována za společný útok. Uvádí další scénáře, podle kterých by Moskva zvažovala jadernou reakci, včetně toho, kdyby měla spolehlivé informace o zahájení masivního přeshraničního leteckého útoku na Rusko za použití letadel, raket a dronů.
Rusko také varovalo, že může použít jaderné zbraně v případě konvenčního útoku proti sobě nebo Bělorusku, který „vytváří kritickou hrozbu pro jejich suverenitu nebo územní celistvost“.
Nová doktrína zapadá do dlouhého vzoru varování, že USA a jejich spojenci riskují vstup do přímého konfliktu s Moskvou, který by mohl přerůst ve třetí světovou válku, pokud budou nadále zvyšovat podporu Ukrajině.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.