Dnes ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela oznámil, že na pátek 9. září svolal radu ministrů EU pro energetiku. Trh s energiemi podle něho přestal fungovat, protože „zamrzl“ a měl by se opravit. Stanovení cenového stropu elektřiny odmítal s tím, že stanovení cenového stropu elektřiny by znamenalo výdaj 150 miliard korun za každých 100 euro snížené ceny oproti té tržní. Při stanovení stropu na polovině současné ceny, tedy 500 eur za MWh, by tak stát dal ročně na kompenzace 750 miliard korun.
Jeho návrh pak je, aby se oddělila cena plynu od ceny elektřiny a aby byla ustanovena maximální cena plynu, který bude možné k výrobě elektřiny používat. Kromě toho ministr také vysvětloval, že cena na burze se tvoří podle nejdražší ceny, v současné situaci se jedná o elektřinu vyrobenou spalováním plynu v takzvaných závěrných elektrárnách, které si ovšem ministr spletl a hovořil o nich jako o „závětrných“. Také se vyjadřoval o „odbornících lokálního dosahu“ a lžích, které zazněly buď úmyslně, nebo z nedostatku informací.
Nemohly chybět ani obvinění Ruska za současnou situaci. „Už vloni v září vydala mezinárodní evropská agentura varování, že Rusko snižuje dodávky plynu do Evropy,“ uvedl Síkela. A dodal: „Ten obrovský růst cen plynu se promítá do cen elekřiny. Ta se totiž určuje podle ceny nejdražšího typu paliva, ze kterého se vyrábí. To znamená podle té takzvané závětrné elektrárny. A v tuto chvíli je závětrnou elektrárnou právě elektrárna plynová. To vedlo až k situaci v minulém týdnu, kdy cena elektřiny na trzích vzlétla až k tisícovce euro a tehdy už nebylo pochyb o tom, že ten trh úplně selhal.“ Jako další důvod vysokých cen uvedl i vyschlé řeky ve Francii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas