V průběhu rozhovoru přišla řeč na vyjádření bývalého polského ministra Radoslawa Sikorského, který se nechal slyšet, že v roce 2008 nabízel ruský prezident Putin Tuskovi rozdělení Ukrajiny. Média tento výrok hojně komentovala a všemi zúčastněnými politiky bylo Sikorského vyjádření později označeno za nepravdivé. „Radkovi jsem řekl, že v politice, diplomacii, ale i v životě je lepší toho mnoho vědět, ale méně mluvit,“ vyjádřil se k této aféře Tusk a dodal, že postoj Sikorského ke vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou, Polskem a Evropou byl jinak správný.
„Po summitu NATO v Bukurešti, kde přednesl Putin v roce 2008 svůj projev zpochybňující nezávislost Ukrajiny, jsem nikdy nepochyboval o tom, že geopolitická hra mezi Ruskem a Západem se vede o Ukrajinu,“ prohlásil Tusk. Novopečený prezident Evropské komise je považován za tvrdého kritika Moskvy a nehodlá ze svého postoje nic slevit ani v budoucnu. „Putin a Rusko představují pro Evropskou unii problém. Věřím, že nejsme daleko od chvíle, kdy konečně všichni pochopíme, že Rusko není náš strategický partner, ale náš strategický problém," vyjádřil se jasně Tusk.
V Bruselu se nejvíce Tusk těší na spolupráci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou jej poutá i část společné historie. „Ona pro mě představuje jedinečnou osobu a já pro ni stejně tak. Málokdo ví, že naše kořeny vyrůstají ze stejného místa. Dědeček Merkelové pocházel z Gdaňsku, kde působil i jako senátor v době, kdy zde žil můj otec. Pokud vůbec můžeme v oblasti politiky a diplomacie hovořit o přátelství, tak musím říci, že právě to je náš případ,“ přiznává Tusk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro