Nový šéf EU Tusk upřímně o tom, co věděl o Rusku již v roce 2008, o dědečkovi Merkelové a zkáze, která nám hrozí

01.12.2014 14:33 | Zprávy

Korespondent listu Financial Times pro střední Evropu Henry Foy zpovídal nového prezidenta Evropské rady a bývalého polského premiéra Donalda Tuska. Hovořilo se v prvé řadě o Rusku, ale i o budoucnosti EU a cílech Tuska v novém úřadu.

 Nový šéf EU Tusk upřímně o tom, co věděl o Rusku již v roce 2008, o dědečkovi Merkelové a zkáze, která nám hrozí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

V průběhu rozhovoru přišla řeč na vyjádření bývalého polského ministra Radoslawa Sikorského, který se nechal slyšet, že v roce 2008 nabízel ruský prezident Putin Tuskovi rozdělení Ukrajiny. Média tento výrok hojně komentovala a všemi zúčastněnými politiky bylo Sikorského vyjádření později označeno za nepravdivé. „Radkovi jsem řekl, že v politice, diplomacii, ale i v životě je lepší toho mnoho vědět, ale méně mluvit,“ vyjádřil se k této aféře Tusk a dodal, že postoj Sikorského ke vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou, Polskem a Evropou byl jinak správný.

„Po summitu NATO v Bukurešti, kde přednesl Putin v roce 2008 svůj projev zpochybňující nezávislost Ukrajiny, jsem nikdy nepochyboval o tom, že geopolitická hra mezi Ruskem a Západem se vede o Ukrajinu,“ prohlásil Tusk. Novopečený prezident Evropské komise je považován za tvrdého kritika Moskvy a nehodlá ze svého postoje nic slevit ani v budoucnu. „Putin a Rusko představují pro Evropskou unii problém. Věřím, že nejsme daleko od chvíle, kdy konečně všichni pochopíme, že Rusko není náš strategický partner, ale náš strategický problém," vyjádřil se jasně Tusk. 

V Bruselu se nejvíce Tusk těší na spolupráci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou jej poutá i část společné historie. „Ona pro mě představuje jedinečnou osobu a já pro ni stejně tak. Málokdo ví, že naše kořeny vyrůstají ze stejného místa. Dědeček Merkelové pocházel z Gdaňsku, kde působil i jako senátor v době, kdy zde žil můj otec. Pokud vůbec můžeme v oblasti politiky a diplomacie hovořit o přátelství, tak musím říci, že právě to je náš případ,“ přiznává Tusk.

Donald Tusk odmítá, že by mohl být v evropském kontextu považován za federalistu. „Určitě ne. Nejsem příznivcem ideologií ani plánování strategií na dvacet let dopředu. To je přece nesmysl. Vždy musíte být připraveni na aktuální situaci. Musíte bránit původní elementární hodnoty,“ tvrdí Tusk. Podle redaktora Financial Times by mohl být Tusk ve svém přístupu tvrdší než Herman vam Rompuy, kterého v úřadě vystřídal.

„Jsem zrozen k tomu, abych se s odhodláním postavil vážným problémů,“ odpovídá Tusk, když přijde řeč na možný odchod Velké Británie z Evropské unie, ke kterému by mohlo dojít v důsledku referenda. Velkou Británii dle svých slov Tusk považuje za klíčového partnera EU. „Oceňuji úsilí britského premiéra Davida Camerona, protože věřím jeho prohlášením, že je proevropským politikem,“ zmiňuje Tusk.

Donald Tusk míní, že pokud by ve Velké Británii zvítězili  příznivci opuštění EU, nebyla by v sázce pouze samotná Evropská unie. „V konečném důsledku by mohlo dojít k největší krizi naší západní civilizace jako celku. Konečné slovo však bude mít Velká Británie. Já v každém případě doufám, že vzájemná spolupráce bude i nadále pokračovat,” přeje si Tusk.

V závěru rozhovoru Tusk odmítá, že by jeho přesun do Bruselu bylo možné vnímat jako taktický ústup z polské politické scény, kde by podle mnohých ve volbách neuspěl.“Já upřímně věřím v evropskou myšlenku. Ne proto, že bych byl euronadšencem či snad naivním federalistou, ale proto, že jsem polský patriot. To je důvodem, proč mám svědomí naprosto čisté. Teď, za pět i deset let se budou zájmy Evropské unie stoprocentně shodovat se zájmy Polska. Pokud budu dělat svoji práci v Bruselu dobře, tak to svůj pozitivní efekt přinese i Polsku,” je přesvědčen Tusk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…