„Pan prezident podporuje náš návrh navrácení koeficientu u DPH v rámci rozpočtového určení daní na úroveň před rokem 2011,“ uvedl Lukl. Tehdy podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty snížila vláda Petra Nečase (ODS). Cílem bylo získat peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu kvůli financování druhého důchodového pilíře. Ten ale nynější vláda ruší. „Jestliže bylo ubráno kvůli něčemu, co už není účinné, je logické, aby se limit vrátil do stejné úrovně,“ poznamenal Lukl.
Kromě vyšších příjmů z DPH, které by podle SMO měly přinést do rozpočtů obcí až 3,5 miliardy korun ročně, prosazuje svaz, aby obcím odváděly peníze také podnikatelé, kteří mají své provozovny v dané obci. „Navrhujeme systémovou změnu, aby obce měly určitý podíl z daní, jež odvádějí podnikající právnické osoby, které vykonávají v dané obci svou aktivitu,“ řekl Lukl. I tento návrh prý prezident podporuje.
Bývalý ministr pro místní rozvoj Lukl zdůraznil, že obce nechtějí svými požadavky ohrozit zvýšení příjmů z rozpočtového určení daní pro kraje. Vládní návrh, který to zajišťuje, prošel na konci října Poslaneckou sněmovnou. Lukl řekl, že svaz podporuje snahu krajů, ale trvá na tom, že více peněz musí dostat také obce. Podle dřívější dohody s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) je reálné, aby se tak stalo od roku 2017.
Členové předsednictva SMO hovořili s prezidentem také o zavedení přímé volby starostů a primátorů nebo změně pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zatímco změnu volebního systému Zeman dlouhodobě podporuje, v otázce působnosti NKÚ se postoje obou stran liší. „Obce dlouhodobě konstatují, že těch kontrol je nepřeberné množství,“ uvedl Lukl. „Nejde, aby NKÚ kontroloval, jestli jsme pronajali školku za korunu za dvě, nebo za sto. To je přece záležitost zastupitelů, kteří jsou odpovědní svým občanům,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp