„Pažravost církve. Touha po mamonu.“ Je to venku. Grebeníček představil svou knihu, která určitě mnohými otřese

21.12.2018 14:45 | Zprávy

Dlouholetý poslanec a bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček ve čtvrtek večer v jedné ze sněmovních restaurací slavnostně představil svou novou knihu “Ve znamení kříže”. Publikace s podtitulem “Podvody nelze halit svou rouškou” pojednává hlavně o církevních restitucích.

„Pažravost církve. Touha po mamonu.“ Je to venku. Grebeníček představil svou knihu, která určitě mnohými otřese
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miroslav Grebeníček (KSČM) představuje svou knihu "Ve znamení kříže"

Několik desítek hostů bylo ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně svědky představení nové knihy docenta Miroslava Grebeníčka, známého komunistického poslance. Exšéf KSČM sepsal zdrcující kritiku Římskokatolické církve a popsal její, jak to sám nazval, “pažravost” a touhu po mamonu.

Grebeníček v úvodu své řeči před shromážděnými hosty vyslovil poděkování nejen nakladatelství a dalším, kteří se na vydání knihy podíleli, ale též právnímu expertovi profesoru Pavlíčkovi. “Profesor ústavního práva Václav Pavlíček je kvalifikovaný kritik římskokatolické majetkuchtivosti. Opravdu o tom mnohé ví. Už v roce 1968 stál v čele komise ministerstva kultury pro obnovu řeholí,” zmínil autor knihy.

“Profesor Pavlíček vytkl církvi nejen majetkovou pažravost, ale i kolaboraci se Sudetoněmeckým landsmanšaftem a elegantně nakopl i tehdejšího mluvčího landsmanšaftu Posselta,” uvedl s tím a připomněl jiná Pavlíčkova slova o tom, že pokud stát církvení restituce coby zákon schválil, nemusí platit na věky věků.

Kardinál Vlk si podle Grebeníčka opakovaně stěžoval, že je prý proti katolické církvi veden kulturní boj. “Ovšem skutečný kulturní boj vedly katolické kruhy a jim naklonění politici a publicisté,” oponoval. Příklad je prý dnes již zesnulý slavný publicista Zdeněk Mahler, který se odvážil říkat na toto téma pravdu. “Jenže katolická církev nikdy neodpouští!” dodal Miroslav Grebeníček. Za velkou inspiraci poděkoval autor i spisovatelce Lence Procházkové.

Na akci kromě autora promluvil znalec ústavního práva profesor Václav Pavlíček, ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD nebo komunistický europoslanec Jiří Maštálka. Ten ve svém projevu mimo jiné prozradil, že už nehodlá usilovat o znovuzvolení do Evropského parlamentu a odchází z politiky.

Zúčastnilo se také mnoho poslanců, europoslanců i bývalých poslanců KSČM. Bylo možné zahlédnout i docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů. Chybět nemohl jediný československý kosmonaut a bývalý český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 19


Osobnost měsíce

PhDr. Karel Šplíchal

  • Stálá komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …