Halík ve své řečí pronesl, že Karel Schwarzenberg představoval to, co je často podceňovanou podmínkou zdravého vývoje společnosti - ctnost, ctnost ušlechtilosti. Schwarzenberga označil také za vychovatele soudobé české společnosti.
„Stále platí známý Böckenfördův paradox: demokracie, politická a ekonomická svoboda jsou nejlepší formou vlády, avšak samy v sobě nemají schopnost své vlastní reprodukce a obhajoby. Zárukou udržení a rozvoje svobody a demokracie není žádná neviditelná ruka trhu, nýbrž odpovědní, morálně a duchovně ukotvení lidé, schopni kritickým prozíravým myšlením vzdorovat nebezpečí anomie rozpadu společnosti,“ pokračoval.
Toto nebezpečí je podle Halíka stále hrozivější, vidíme to ve světě i v Evropě. „I v našem blízkém sousedství, i u nás doma, jak populisté, demagogové a šovinisté vylézají nyní z temnot a jako mloci v prorockém románu Karla Čapka zdvihají své hlavy,“ dodal farář Římskokatolické akademické farnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská