„Právo veta v Evropské unii musí být zachováno,“ míní Okamura
29.07.2022 18:03 | Ze sítí
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura ve videu na svém facebooku informoval o posledních aktualitách. Hlavním tématem byla Evropská unie, kde se vyjádřil proti snaze zrušit právo veta. Menší státy, tedy i Česko, by to podle něj enormně znevýhodňovalo.
reklama
Německo chce společně s EU podle Okamury zlikvidovat demokracii a suverenitu národních států.
„Poté, co minulý týden německý kancléř Olaf Scholz v komentáři pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung doslova řekl, že ‚EU si již nemůže dovolit ponechat jednotlivým členským státům právo veta při rozhodování o společné zahraniční a bezpečnostní politice‘, tak Německo odhalilo svůj skutečný záměr, tedy likvidaci suverénních států. Potvrzují se tak naše názory na trvale sílící trend nátlaku Německa a Evropské komise na změnu rozhodovacího procesu ve všech orgánech EU z jednomyslného na většinové hlasování. To by menší členské země, jako je Česká republika, enormně znevýhodnilo a odsoudilo by je pouze do role bezprávných nevolníků, kteří jen musí plnit vůli Německa, Francie a dalších mocností, i když je to v rozporu s jejich národními zájmy. Byl by to definitivní konec naší státní suverenity,“ míní Okamura.
Hnutí SPD tyto snahy rezolutně odmítá. Ve všech politických otázkách, včetně zahraniční a bezpečnostní politiky, musí být podle Okamury v EU zachováno právo veta členských států. „A jednoznačně platí, že jakákoli změna základních smluv EU, kam patří i otázky způsobu hlasování v orgánech EU, musí podléhat souhlasu všech členských států, nejlépe formou všeobecného závazného referenda,“ dodává k tématu.
Druhým tématem bylo Maďarsko, které podle Okamury prosazuje návrat pravomocí z EU národním státům.
„Maďarští poslanci přijali v minulém týdnu usnesení, dle kterého by parlamenty jednotlivých členských států EU měly mít právo veta na přijímání veškerých nových právních předpisů EU, a rovněž tak i právo delegovat zástupce svých zemí do Evropského parlamentu namísto toho, aby byli voleni dle nových jednotných pravidel EU. Nově navrhovaná pravidla EU totiž zásadně poškozují menší členské státy, umožňují hlasování cizincům a zavádějí korespondenční hlasování. Maďarský parlament, ve kterém má většinu národně konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, se kterou se nedávno hnutí SPD dohodlo na dlouhodobé politické spolupráci, dále požaduje oslabení pravomocí a kompetencí unijních institucí a navrhuje zakázat EU, aby si jako celek půjčovala peníze, za které ručí jednotlivé členské státy,“ říká Okamura.
Kroky maďarské vlády jsou dle Okamury kroky správným směrem a odpovídají i politickému programu hnutí SPD.
„Za nejvhodnější řešení otázky vztahu České republiky k EU i nadále považujeme uspořádání referenda (všelidového hlasování) o vystoupení naší země z této organizace nikým nevolených elitářů, kterým navíc není ani hanba zvýšit si razantně platy o 8,5 procenta, a to nejpozději ke konci letošního roku. Je nutné zbavit se velkopanského diktátu arogantního Bruselu,“ uzavřel předseda SPD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení .
Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří .
E Dolejšová .
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.