„Připravení a odolní“. Witowská chce školit děti v obraně proti střelcům

28.12.2023 16:01 | Zprávy

Moderátorka Světlana Witowská se na sociální síti podělila o nápad, že by i české děti mohly trénovat, jak se mají chovat při útoku ozbrojeného útočníka. Inspiraci našla v USA, kde jsou tyto útoky bohužel relativně časté. Příliš pochopení však mezi diskutujícími nezískala, zvláště mezi těmi levicovějšího zaměření. Ti by naopak chtěli omezit práva na zbraně.

„Připravení a odolní“. Witowská chce školit děti v obraně proti střelcům
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Světlana Witowská

„Žádný zákon nás neochrání před šílencem. Můžeme být ale líp připravení. Děti v USA ve školách trénují, jak se mají chovat při útoku ozbrojeného útočníka. Myslím, že bychom na podobné situace měli pravidelně připravovat i naše děti. Odolnost může zachránit život,“ napsala na svoji sociální síť moderátorka Světlana Witowská. Witowská tak evidentně reaguje na týden starý útok na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde útočník zastřelil 14 lidí. 

"Poslední týden přinesl hodně bolesti, nejistoty i oprávněného naštvání. Stále častěji se ptáme, jak se to může stát. V rámci této reakce se objevuje debata, zda by se neměla obrana proti útočníkovi se bránit stát součástí výuky ve školách. Přála bych si, abychom neodvraceli zrak od hlubších problémů. Doufám, že mnohem dříve se dočkáme zlepšení péče o duševní zdraví v celé společnosti. Ta totiž chybí mnohem více a je to nejefektivnější obrana a prevence proti podobnému tragédiím. V momentě, kdy, se obrana stane regulérní součástí výuky, tak etablujeme a akceptujeme útoky ve školách, jako součást naší kultury. Tohle byl odporný čin psychopata. Nesmíme z toho udělat součást našich životů," uvedla k tomu ekonomka Danuše Nerudová.

„Žádný zákon nás neochrání před šílencem. Ale může podstatně snížit pravděpodobnost, že se mu dostane do rukou vysoce účinná smrtící zbraň,“ napsal v reakci také diplomat Michael Žantovský. 

„Být připravený a odolný v dnešním světě je už nutnost...“ zareagovala Witowská.

„Připadá mi to, jako přehazování odpovědnosti za přežití na děti,“ odvětila jedna z uživatelek. „Být připravený a vědět, co v takové chvíli dělat, by měl alespoň tušit úplně každý,“ oponovala Witowská.

„Je dost studií, že ten samotný nácvik je pro děti dost traumatizující. Čili vůbec není jisté, zda by evropsky dramaticky nižší pravděpodobnosti takové události nezpůsobil víc škody než užitku,“ uvedl slovenský novinář Tomáš Bella.

„Syn to v USA absolvoval. A aspoň tuší, co má dělat...“ odvětila Witowská.

„Porovnání zemí jasně dokládá, že legislativa hraje rozhodující roli, legislativa regulující správně přístup ke zbrojnímu průkazu, ke zbraním, jejich typu a použití. Katastrofa, která se u nás stala, je bezdiskusně chybou legislativy a správy,“ zkonstatoval bývalý poslanec Ivan Gabal. Ten proti zbraním vytáhl už dříve.

„Ano, pojďme jednou měsíčně dětem ve třídách cvičně inscenovat přepadení se samopalem, aby se zocelily a jentak něco je nerozhodilo. Nic jejich duševní pohodě a zdravému vývinu neprospěje více než takový milý zážitek. Ach jo, Světlano...“ reagoval na návrh Witowské sarkasticky kavárník Lukáš Valenta.

„Anebo můžeme nechat školy otevřený, nestresovat děti a jenom zabránit lidem kupovat si na hraní vojenský pušky? Jenom takovej nápad inspirovanej tím, že ve škole trávím každej den a má to být místo, kam se chodí s radostí,“ uvedl pedagog Dalibor Levíček.

Na Witowské návrh zareagoval i Tomáš Guth Jarkovský. „Vtipné tuhle logiku aplikovat na jiný druh trestných činů, aby bylo vidět, jaký to je nesmysl: Žádný zákon nás neochrání před šílencem. Nemá smysl malovat přechody, psát pravidla silničního provozu, dělat zkoušky na řidičák, budovat svodidla. Učme děti, jak se vyhýbat autům!“ napsal.

„Jsem pro návrat vojny a vlastně proč ji nedělat rovnou na školách? hlavně na mě nechoďte s psychickým zdravím nebo tak, jo?“ reagoval také reportér Seznam Zpráv Jonáš Zbořil.

„Hm, jak děti v jedny z nejbezpecnejsich zemi světa připravit o životní jistoty a přispět k jejich duševní nestabilite. super nápad. co dál? naučíme je boj z blizka s chladnou oceli? a od první třídy, nebo až od třetí?“ zeptala se advokátka Lucie Hrdá.

„Děti se musejí připravovat na smrt, aby rodiče mohli vydělávat peníze. Nejde s tím nic dělat!“ okomentoval také další uživatel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…