Komentátor deníku The New York Times Frank Bruni hovoří o velkém překvapení, jaké se událo v amerických midterms, jak jsou nazývány volby v polovině prezidentského funkčního období. Demokraté podle všeho sice ztratili většinu v obou komorách parlamentu, ale jen o minimum křesel. Nekonala se tak červená republikánská tsunami, jak naznačovaly poslední předvolební průzkumy.
„Uprostřed vážné inflace, s demokratickým prezidentem, jehož ratingy mu nikdo nezávidí, nedošlo k žádné červené vlně. Spíše se jednalo o maličké, bledě červené vlnění,“ uvedl Bruni s tím, že ve dvou předchozích midterms za vlády Donalda Trumpa a před ním Baracka Obamy taková tsunami vždy přišla.
Podle novináře Jonathana Lasta už možná republikáni s Trumpem narazili na strop, kolik „šílenství“ ještě američtí voliči snesou. „Nepřeji si nic víc, než aby Trump odešel a Republikánská strana se vrátila k tomu, že bude stranou lidí jako Mike Pence a Brian Kemp, kde se můžete hádat o politice a nemusíte se bát státního převratu,“ prohlásil Last.
Jako prohru Donalda Trumpa vidí tyto volby i demokratická senátorka za Michigan Mallory McMorrowová. „Výsledky by měly Republikánskou stranu pořádně vyděsit, pokud se Trump má stát jejich kandidátem. Základna odmítající předchozí prezidentské volby tu sice stále je, ale v roce 2022 to vypadá, že většina lidí se prostě chce přenést přes rok 2020. Trump to odmítá,“ uvedla senátorka.
Trumpem podporovaný Mehmet Oz prohrál senátní volby v Pensylvánii, bledě to vypadá i s další Trumpovou spojenkyní Kari Lakeovou v Arizoně. Naopak Trumpův úhlavní republikánský nepřítel Brian Kemp si došel pro vítězství v boji o post guvernéra Georgie, Trumpův nejpravděpodobnější vyzyvatel v primárkách v roce 2024, Ron DeSantis, si připsal impozantní vítězství na Floridě.
„Pečlivě si vybírejte své spojence. Kandidáti, kteří vsadili na spojení s Donaldem Trumpem, si nevedli dobře. V Michiganu prohrál Trumpem vybraný Tudor Dixon, zatímco v Pensylvánii republikánští kandidáti, kteří byli podporováni Trumpem, prohráli jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v senátu. A na Floridě s velkým náskokem zvítězil guvernér Ron DeSantis, který si od Trumpa dlouhodobě udržuje odstup,“ komentovala výsledky redaktorka deníku The Guardian Mona Chalabiová.
Podle Jonathana Lasta by ale bylo chybou Donalda Trumpa podceňovat. „Trump prohrál volby v roce 2020 o sedm milionů hlasů a u republikánských voličů mu to vůbec neublížilo. Jsem skeptický k tomu, že by je teď mohl zviklat logický argument, že tenhle chlapík škodí instituci Republikánské strany,“ uvedl Last.
„Republikáni si s Trumpem na volebním lístku spočítají, že jeho přítomnost je bude stát vzdělané voliče z předměstí, ale přitáhne jim spoustu voličů s nízkým vzděláním a nízkou volební účastí. A že v čistém součtu to bude pro ně výhodné. Když Trump na volebním lístku není, možná se to vyvažuje v neprospěch republikánů. Takže si umím představit, jak si republikáni s nelibostí uvědomí, že potřebují více Trumpovy šílenosti,“ dodal Last.
„Stále si myslím, že bude republikánským kandidátem na prezidenta, pokud bude kandidovat,“ přidala se demokratická senátorka McMorrowová.
Jak ukázaly tzv. exit polls, tedy průzkumy přímo u volebních místností, pro americké voliče je v současnosti nejzásadnější jejich ekonomická situace. „Exit polls naznačují, že ekonomika dominovala, když téměř třetina voličů uvedla, že inflace ovlivnila jejich volbu do sněmovny více než jakákoli jiná otázka. Vzhledem k tomu, že ekonomické prognózy vypadají pro nadcházející měsíce a možná i roky chmurně, budou muset demokraté před prezidentskými volbami v roce 2024 tvrdě pracovat na zdokonalení své komunikace ohledně ekonomické situace v zemi,“ dodala Chalabiová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.