„To prostě nemůžeme dovolit.“ Zděšení v Bruselu před rumunskými volbami. Nové podrobnosti

16.04.2025 11:44 | Zprávy

Za Calina Georgesca, který byl vyloučen z nadcházejících prezidentských voleb v Rumunsku, je nasazen do voleb George Simion, jehož strana sedí v Evropském parlamentu v jedné frakci s ODS českého premiéra Petra Fialy. Přesto se bruselské kruhy otřásají hrůzou z toho, co by to znamenalo, kdyby vyhrál. Bruselský list Politico nahlíží na nadcházející „osudovou volbu“ Rumunska.

„To prostě nemůžeme dovolit.“ Zděšení v Bruselu před rumunskými volbami. Nové podrobnosti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Rumunské volby

Bruselské Politico píše o rumunských květnových prezidentských volbách jako o „existenciální volbě“. Opakované prezidentské volby v klíčové černomořské výspě EU i NATO podle unijního serveru hrozí, že „Rumunsko sejde ze své evropské cesty“.

Anketa

Dělá Donald Trump svou práci dobře?

93%
4%
hlasovalo: 4262 lidí

Počátek příběhu je celkem známý. Poprvé šli Rumuni k volbám před koncem loňského roku a hladké zvolení si plánoval premiér Marcel Ciolacu. Jeho sociálně demokratická strana, zakládaná někdejším komunistickým tajemníkem Illiescem, který se v roce 1989 postavil proti Ceaucescovi a nechal jej popravit, dominuje rumunské scéně celých pětatřicet let a je nepostradatelnou součástí evropského socialistického mainstreamu.

Ke spolupráci přiměla i prezidenta Klause Iohannise, který byl původně zvolen jako hlas protestu. S rozdáním karet ale nebyla spokojena menší koaliční Národně liberální strana, která tajně finančně podpořila odepisovaného opozičního kandidáta Calina Georgesca, aby premiérovi odčerpal nějaké hlasy.

Georgescu, přírodovědec s životopisem v různých agenturách OSN, se stal výraznější politickou veličinou až v posledních letech, když se jeho názory začaly blížit Donaldu Trumpovi. Díky svému zaměření se stal známým hlavně kritikou pandemických opatření a jeho hlavní zónou byl od počátku internet.

Kampaň konzervativního kandidáta na síti TikTok měla ale takový zásah, že přes prognózy výsledku kolem pěti procent dokázal první kolo vyhrát. A premiér Ciolacu vůbec nepostoupil do druhého, což bylo původně ohlašováno jako největší překvapení.

Francouzská TV o rumunských volbách: Podle exit pollů vede premiér Ciolacu

Anketa

Byly zločiny Davida Kozáka dostatečně a uspokojivě vyšetřeny?

1%
96%
hlasovalo: 7508 lidí

Po prvním kole začaly některé servery spojovat nečekaný úspěch Georgesca s podporou z Ruska. Tématu se chopily rumunské tajné služby a na základě jejich informací rumunský Ústavní soud celé volby zrušil.

Nové volby byly vypsány na květen a Calinu Georgescovi, který se mezitím stal lídrem všech průzkumů, v nich volební komise zakázala kandidovat, stejně jako další pravicové kandidátce. Zdůvodněno to bylo jejich „nerespektem k ústavě“.

Coby „náhradník“ s plnou Georgescovou podporou tak do voleb nastoupil George Simion, předseda Aliance pro rumunskou jednotu. Druhá nejsilnější parlamentní strana je členem Evropských konzervativců a reformistů a sám Simion, ještě ani ne čtyřicetiletý energický diskutér, je v rámci frakce, ke které stále patří i česká ODS, velmi výraznou tváří.

Podle Politico je ale však „vůdce krajně pravicové Aliance“ (ta je také identifikována jako ‚antivakcinační‘) a „kandidát pro nacionalistické voliče“. A to prý Brusel rozhodně nemůže „sledovat z pohovky“.

Jak uvedlo Politico: „Rumunsko je podle počtu obyvatel jednou z největších zemí EU, klíčovou zemí na východním křídle Evropy a NATO a významnou vojenskou mocností. Vítězství politika skeptického k EU i NATO by zasadilo ránu plánům na blok na podporu Ukrajiny v jejím boji proti Rusku.“

Proto bruselský web modeluje různé scénáře rumunských voleb. V nich jsou průzkumníky identifikováni celkem čtyři favorité, Simion je mezi nimi momentálně lídrem. Hlavní voličskou základnu má na venkově, mezi mladými voliči cítícími beznaděj, a možná překvapivě také u Rumunů v zahraničí.

Naopak ve velkých městech dominuje Nicusor Dan, starosta Bukurešti, který se se svou někdejší stranou rozešel kvůli tomu, že odmítala sňatky homosexuálů. Jeho občanské aktivity v minulosti podporovaly neziskovky George Sorose, ujišťuje ale, že na své politické kampaně od nich nikdy žádné peníze nepřijal.

Vládní strany do voleb vysílají veterána Crina Antonesca, který si prezidentský úřad už neoficiálně vyzkoušel, když v roce 2012 vykonával pravomoci coby předseda senátu. V aktivní politice ale není od roku 2014.

Čtvrtým z favoritů je pak Victor Ponta, trojnásobný premiér za sociální demokracii a dlouholetý stranický předseda. Ponta, který po korupčních aférách musel politiku i sociální demokracii zcela opustit, je ale nyní považován za spíše protivládního kandidáta, který má sympatie hlavně u starších voličů. Před volbami začal kritizovat ukrajinskou anabázi a průzkumníci soudí, že by mohl Simionovi odebrat podstatnou část Georgescových voličů.

„Byl by vnímán ve srovnání se Simionem jako více proevropský kandidát,“ zdůraznil pro Politico rumunský politolog Stefureac. O Simionovi se mezitím před volbami rozšířily fámy o jeho styku s ruskými špiony a připomíná se, že má zákaz vstupu na Ukrajinu.

Druhé kolo mezi Pontou a Simionem by podle Politica mohlo být velmi těsné. Úvahy o souboji bez účasti předsedy „unionistů“ jsou více akademické, ale lze si představit i souboj Ponty s provládním Antonescem.

Během posledních týdnů se ale může stát cokoliv. Do Bukurešti má přijet syn amerického prezidenta Donald Trump mladší, což by bylo vnímáno jako jednoznačná podpora pro Simiona, který se k myšlenkám hnutí MAGA hlásí poměrně jasně.

První kolo rumunských prezidentských voleb se má konat 4. května, druhé případně 18. května.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ratlíci z EU se bojí, že se jim to hroutí pod rukama. Ono to stejně přijde., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRhino , 16.04.2025 12:14:22

|  25 |  0

Další články z rubriky

„Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

20:15 „Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

„Byla završena strašná tragédie jedné rodiny. To, jak se k ní i k dalším pozůstalým po obětech „stát…