„Bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí,“ vyzývá opakovaně ministr vnitra Vít Rakušan. A odmítá, že by se jednalo o cenzuru. On sám vždy trval na tom, že jeho aktivity směřují pouze k tomu, aby byly dodržovány zákony.
„Vnitro se zabývá těmi dezinformacemi, které mají potenciál ohrozit vnitřní bezpečnost našeho státu, jako jsou například výzvy ke svržení demokracie v ČR nebo k rozsáhlým násilným akcím či šíření závažných poplašných zpráv a podobně. Policie řeší ty, které vykazují rysy trestného činu podle platných zákonů,“ uvedl ministr vnitra v únoru 2023.
„Kdokoliv může beztrestně prohlašovat, že Putin je skvělý a že ho miluje; schvalování masového zabíjení civilistů ruskou armádou nebo hanobení národa už je ale podle našich zákonů trestný čin a tady svoboda slova narazí na svůj pochopitelný limit,“ dodal.
Téma i poté průběžně komunikoval na sociálních sítích, kde například psal: „Prý cenzura, normalizace bonzování. Kdepak. Vymáhání zákona, pánové a dámy“. A rovněž v reklamních kampaních ministerstva vnitra, díky které jste informaci, že „svoboda slova není bezbřehá“ mohli shlédnout třeba i na výlepu ve vlaku.
Velké pozdvižení vyvolal u některých lidí apel @vnitro na to, aby lidé neignorovali nebezpečné nebo nelegální chování v online prostředí. Prý “cenzura, normalizace, bonzování,” ozvali se. Kdepak. Vymáhání zákona, pánové a dámy, protože online není virtuální realita a @policiecz… https://t.co/0hjro3KAoa
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 3, 2023
Na „schvalování masového zabíjení“ se od počátku války na Ukrajině dle výkladu nejvyššího státního zástupce Igora Stříže uplatňuje paragraf o schvalování trestného činu, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. S touto konstrukcí přišel hned třetí den ruské invaze v únoru 2022. A na rozdíl od ministra Rakušana jej vztáhl i na veřejné vyjadřování podpory čelním představitelům Ruska.
Za „verbálky“, tedy trestné činy spáchané slovem, následně začaly padat skutečně přísné tresty, někdy i nepodmíněná vězení. Současně se policie otevřeně chlubila, kolik takových činů stíhá. Během roku 2023 se nad tímto trendem začali pozastavovat i někteří právníci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.