Otakar Foltýn je důstojník, který i díky diplomu z práv už před třicítkou působil jako důstojník na generálním štábu. Na misích v Kosovu a v Afghánistánu prošel velitelstvím a od roku 2015 sepsal sám či se spoluautory už šest knih.
Od července 2022 do února 2023 působil jako náčelník Vojenské policie. Funkci opustil po sporu s ministryní obrany Černochovou, když přes její výzvy odmítl postavit mimo službu jednoho ze svých podřízených. Jednalo se o jeden z případů, o kterých se v průběhu jara hovořilo v souvislosti se zásahy ministryně Černochové, a které vyvrcholily podanou a nepřijatou rezignací náčelníka generálního štábu generála Řehky.
Foltýn ale velmi rychle našel novou práci na Pražském hradě, kam si ho Petr Pavel, pod nímž působil už na generálním štábu, vzal jako zástupce ředitele Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
V médiích je jako tvář hradní Vojenské kanceláře poměrně vyhledáván, zejména ke komentářům dění na Ukrajině. V červnu ujišťoval, že Rusové pod tlakem ukrajinské ofenzivy panikaří, v červenci odhadoval, že vzpoura Jevgenije Prigožina zlomí Vladimiru Putinovi vaz. V září s redaktory Respektu hovořil o tom, že ukrajinská ofenziva může na jihu uspět a prorazit k Azovskému moři. „Sledujeme souboj opilého ruského medvěda s rozzuřeným ukrajinským vlkem,“ popsal situaci na frontě v červnu.
Jako vystudovaný právník a doktorandský student dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se Foltýn věnuje též problematice mezinárodního práva a hybridních konfliktů. Třeba v roce 2016 po vlně terorismu v Německu v médiích vykládal, že na teroristické útoky bychom si měli zvyknout, a neposilovat nenávist mezi muslimy a nemuslimy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.