„Mám pro vás dobrou zprávu. Trvalo to řadu měsíců a nakonec se to povedlo. Dnes jsme přijali zákon o dostavbě nové jaderné elektrárny. A podařilo se to. Na dostavbě se nebudou podílet ani firmy z Ruska, ani z Číny, protože pro nás znamenají bezpečnostní riziko,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL.
„Prosadili jsme to tam díky tlaku koalice SPOLU (ODS, KDU ČSL, TOP 09), protože bezpečnost naší země je pro nás prioritou,“ dodal Bartošek.
Ruské ani čínské firmy se nebudou podílet na dostavbě Dukovan! Je to pro mě naprosto zásadní a považuji tuto bezpečnostní pojistku za velký úspěch. I když musím podotknout, že to teda trvalo... pic.twitter.com/k0cFGJEH63
— Jan Bartošek (@honzabartosek) June 16, 2021
Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala po půlroce blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny.
Zákon, který dolní komora projednávala od loňského června, má nabýt účinnosti od ledna 2022. Podle ekologických organizací je jaderná energetika nekonkurenceschopná.
Bezpečnostní záruky měl podle úterní dohody ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka s opozicí do zákona začlenit Senát. Horní komora měla do zákona podle vicepremiéra doplnit text, podle kterého nesmí být výstavba ani údržba nového jaderného bloku přímo či nepřímo závislá na technologiích od dodavatele ze státu, který nepřistoupil k dohodě o vládních zakázkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab