Většinu výborů, včetně klíčových, jako je rozpočtový nebo ústavně právní, by měli řídit poslanci z připravované koalice ČSSD, ANO a KDU- ČSL. Jejich rozdělení a výběr lidí do čela výborů bude nejspíš předmětem koaličních vyjednávání.
Opozici by ale měl být přenechán zahraniční výbor, v jehož čele má stanout nominant TOP 09. Lze předpokládat, že topka do jeho čela navrhne svého předsedu Karla Schwarzenberga.
Nejsilnější z opozičních stran, KSČM, by měla jako jediná dostat předsednictví dvou výborů. Jedním z nich by měl být výbor kontrolní, druhým pak výbor pro životní prostředí. O zbývající dvě předsednická křesla se mají podělit zbylé sněmovní strany.
ODS, doposud zvyklá na množství výborových předsedů, se nyní bude muset spokojit s jediným - mandátovým a imunitním výborem, který navíc rozhodně není pokládán za významný. Úsvit přímé demokracie má získat předsednické křeslo ve zdravotnickém výboru a údajně do něj chce posadit poslance a lékaře Jiřího Štětinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík, jav