„Vítám Fialu mezi chcimíry.“ Holec se po konferenci neudržel

04.04.2025 12:55 | Monitoring

Premiér Petr Fiala byl po svém vystoupení v La Fabrice otevřeně přivítán v táboře chcimírů. Komentátor Petr Holec poznamenal, že ačkoliv to trvalo dlouho, nakonec se premiér postavil na „správnou stranu“. Fiala na bezpečnostní konferenci hovořil o nutnosti udržení a rozvoje vztahů s Amerikou, nezbytnosti evropské obrany proti Rusku a potřebě zvyšování obranných výdajů.

„Vítám Fialu mezi chcimíry.“ Holec se po konferenci neudržel
Foto: Interview ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala

Fiala na bezpečnostní konferenci v centru La Fabrica hovořil o krizi vztahu mezi Evropou a Spojenými státy americkými. Upozornil však na nutnost dívat se na situaci bez emocí a s ohledem na dlouhodobý vývoj. „Spojené státy chránily Evropu, staraly se o naši bezpečnost, protože to bylo v jejich zájmu. Bylo třeba v jejich zájmu v době první studené války zadržovat sovětský komunismus. Bylo to realistické a oboustranně výhodné,“ připomněl a dodal, že aktuálně se nacházíme v druhé studené válce.

Dále poukázal na to, že podmínky se nicméně nyní změnily, změna však nepřišla s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, Amerika podle Fialy už minimálně 15 let dává Evropě najevo, že má jiné globální priority.

Anketa

Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?

hlasovalo: 9381 lidí
„Vztahy s Amerikou bychom se však měli snažit udržet a rozvíjet. Není v našem zájmu, aby se Spojené státy z Evropy stáhly. Není v našem zájmu, aby rezignovaly na hledání mírového řešení na Ukrajině,“ řekl Fiala a dodal, že tyto věci ani teď krátkodobě bez USA vůbec nejdou zorganizovat. Vztah Ameriky a Evropy je proto dle jeho názoru potřeba přenastavit tak, aby byl výhodný pro obě strany.

Fiala následně zdůraznil, že ačkoliv pro Ameriku může být Rusko v současném mezinárodním kontextu menší problém, pro Evropu a Českou republiku zůstává hrozba z Ruska konstantní. „Je na nás, abychom odstrašovali, abychom omezili ten odvěký instinkt Ruska ovlivňovat nás a zabírat naše území,“ uvedl premiér.

„Věřím, že když ukážeme rozhodnost, odpovědnost, tak to transatlantické partnerství přetrvá, a všichni z té krize vyjdeme silnější,“ prohlásil a připomněl, že Česká republika již činí nezbytné kroky. Fiala jmenoval zvyšování výdajů na obranu, uzavření obranné smlouvy DCA s USA, a aktivní účast k obraně východního křídla Severoatlantické aliance.

Výstup premiéra Fialy v La Fabrice kriticky komentoval poslanec za SPD, Jaroslav Foldyna. „Premiér Fiala řekl, že klíčem k bezpečné Evropě je mír na Ukrajině, a vzápětí podnikl další kroky k prodloužení války na Ukrajině. Což je takové typické ‚evropské řešení‘,“ uvedl na X.

Politický komentátor Petr Holec pak Fialu přivítal v táboře chcimírů. „Vítám hlavního válečného štváče v Česku, Petra Fialu, v táboře chcimírů. Chvíli to trvalo, i on se ale nakonec postavil na správnou stranu,“ napsal Holec na X.

Debata v holešovické La Fabrice byla první ze série konferencí, které Fiala plánuje před volbami uspořádat o tématech, které dlouhodobě zatěžují Českou republiku. Fiala ve svém projevu dále hovořil o svých obavách, že v případě vítězství Ruska na Ukrajině by mohlo dojít k jeho dalšímu postupu na západ, možná až do České republiky. Podle něj Rusko obnovilo svou imperialistickou politiku a využívá slabé stránky Evropy k rozdělování a oslabování jednoty mezi evropskými státy.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 44 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Petr Fiala, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 04.04.2025 13:47:04
zřejmě ve škole chyběl při hodinách dějepisu. Jinak si nedokáži představit ten "odvěký princip Ruska ovlivňovat nás a zabírat naše území". Minimálně tisíc let nás ovlivńuje Německo, resp. císaři Svaté říše římské, ohrožováni jsme byli převážně ze západního nebo jižního směru. Drancovali nás Švédové i Francouzi. Vyhladit nás chtěli Němci před 80 lety. Ale nikde v historii jsem nezaznamenal, že by do střední Evropy vtrhla ruská vojska v roli dobyvatelů. Takže pane Fialo, doplňte si znalosti a nestrašte tím, co není pravda.

|  23 |  0

Další články z rubriky

„Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

6:20 „Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

„Evropa má dobře nakročeno k tomu, aby v nedemokratických postupech USA ještě předehnala. A události…