„Volič, to je problém. Musí se změnit 10 % lidí, jinak bude vyhrávat Zeman.“ Milion chvilek a jiní dělali bojovou poradu. To byla jména! I Hutka přišel

01.08.2019 13:34 | Zprávy

V klubu Pátečníků, tvořeném významnými osobnostmi, proběhla debata o tom, co po Babišovi. Na tuto otázku se snažili odpovědět pořadatel demonstrací Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář a novinář Jindřich Šídlo. Podle Mináře je základní problém volič, pokud se strukturálně nezmění 5 % nebo 10 % společnosti, budou prý stále vyhrávat osobnosti typu Miloše Zemana a Andreje Babiše. Chce, aby bylo více „nemanipulovatelných lidí“. A varoval, aby lidé nevkládali naději jen do protestů.

„Volič, to je problém. Musí se změnit 10 % lidí, jinak bude vyhrávat Zeman.“ Milion chvilek a jiní dělali bojovou poradu. To byla jména! I Hutka přišel
Foto: Repro Facebook
Popisek: Mikuláš Minář na setkání Pátečníků

Debatu uspořádal klub Pátečníků, který podle popisu na webu „s velkým respektem navazuje na činnost prvorepublikových Pátečníků, tvoří uzavřenou skupinu osobností, expertů, umělců, podnikatelů a občanů ze všech regionů ČR, vzájemně propojených na hodnotách přátelství, svobody a odpovědnosti“. Mezi osobnostmi, které se debaty zúčastnily, byli například bývalí politici Jan Kalvoda nebo Pavel Bělobrádek, ale také bývalý brankář Dominik Hašek, režisérka Olga Sommerová nebo písničkář Jaroslav Hutka. Nicméně hlavními hosty debaty byli novinář Jindřich Šídlo a aktivista a pořadatel demonstrací Mikuláš Minář. Hovořilo se o tom, „co systémově změnit, abychom nemuseli zažívat to, co zažíváme teď“.

Stránky Pátečníků ZDE:

Ještě předtím, než dostali slovo pozvaní hosté, návštěvníky „naladil“ písničkář Jaroslav Hutka.

Minář uvedl, že v této diskusi je mnohem nervóznější než na Letné. Prý je otázka složitější. „My vždycky říkáme, není to o velkých jednorázových akcích. Opusťme mentalitu, že jedna velká demonstrace něco změní, že jedno občanské hnutí něco změní. Že je to jenom na nás. Ne, není to jenom na nás,“ tvrdí Minář. Byl by prý rád, kdyby si účastníci debaty odnesli otázku, co mohou udělat a jaká je jejich role.

Říká, že dnes na internetu už nezáleží na tom, jestli je zpráva pravdivá, ale jestli vzbudí vzrušení. A s tím podle něj souvisí globální nástup populismu. Prohlásil, že když tu byl 41 let komunismus, tak 41 let bude tvrat, než se „zbavíme té mentality“.

Otřásly s ním prý parlamentní volby v roce 2017. „Já jsem se do té doby o politiku tolik nezajímal,“ tvrdí organizátor demonstrací, ale dodal, že si uvědomil, že za další vývoj nese odpovědnost i on. Situaci po volbách popsal: „Dostali jsme se do nějaké krize demokracie, ta krize se projevuje tak, že 115 křesel v Parlamentu mají buď populisté, nebo extremisté. Tak jako tak strany, které mají s demokracií nějaký problém.“ A dodává, že kdyby bylo o pár hlasů méně pro STAN nebo TOP 09, tak extremisté a populisté měli ústavní většinu. V kombinaci se zvolením Miloše Zemana prezidentem je tu prý nebezpečí rozpadu demokratických institucí. „Policie, justice, nezávislá média,“ jmenoval Minář.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

20:45 Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

Ministryně obrany Jana Černochová se pohoršila nad slovy lídrů uskupení Stačilo!, které pronesli na …