„Stále více rozhořčených Američanů začíná chápat poselství kandidáta demokratů na prezidenta Bernieho Sanderse, který často hovoří o majetkové nerovnosti v americké společnosti. Po zveřejnění dat Credit Suisse jejich nevole jistě ještě poroste,“ uvádí univerzitní profesor a zakladatel webových stránek věnující se sociální spravedlnosti Paul Buchheit na Commondreams.org. Z obrovského množství zajímavých dat a statistik Buchheit vybírá pět dle jeho názoru klíčových údajů. „Na světě žije asi půl miliardy jedinců pod hranicí chudoby a každý desátý je Američan. Něco takového se zdá jistě neuvěřitelné, ale je tomu bohužel tak,“ glosuje Buchheit.
Hlavním důvodem těchto překvapivých zjištění je dle jeho mínění vysoká zadluženost. „Také v mnoha evropských státech existují značné dluhy, ale bez nadměrného zatížení nejchudšího obyvatelstva. Je skutečně k nevíře, že 50 ze 243 milionů Američanů je součástí nejchudších deseti procent světové populace. V kontrastu s tím však dalších 110 milionů Američanů patří k nejbohatším 10 % světové populace,“ konstatuje Buchheit a přechází ke druhému velmi zajímavému statistickému údaji. „Každý z těchto nejbohatších lidí v průměru od recese získal 1 milion dolarů. Berme také v potaz, že celkové bohatství USA vzrostlo od roku 2009 o ohromujících 60 % z 54 na 85 bilionů dolarů. Jenže tři čtvrtiny z toho směřovaly právě jen k nejbohatším 10 % naší populace,“ uvádí Buchheit.
Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE
Za alarmující Buchheit rovněž považuje, že Spojené státy jsou jediným regionem, kde střední třída nevlastní svůj podíl na celkovém bohatství země, jenž by odpovídal jejímu zastoupení v populaci. „Podle Credit Suisse tvoří americká střední třída 39 % obyvatelstva, ale vlastní jen 21 % národního bohatství. Všude jinde na světě je tomu jinak. Bohatství příslušníka střední třídy v USA dosahuje sotva poloviny průměru celé populace. Přitom v Evropě toto číslo činí 130 %, v rámci čínské populace je střední třída třikrát bohatší než všichni obyvatelé a v Indii a Africe jde dokonce o desetinásobek,“ cituje Buchheit z publikace Credit Suisse. Nečekaný je také údaj vztahující se k podílu na národním bohatství 70 % Američanů. „Nejde o ty nejchudší, ale v každém případě tito lidé vlastní jen 6,9 % národního bohatství USA. Ve všech ostatních státech toto číslo kolísá mezi 13 až 30 %.“
V závěru Buchheit také konstatuje, že pouze Kazachstán, Libye, Rusko a Ukrajina jsou na tom v oblasti majetkové nerovnosti hůře. „Americký prezident Barack Obama kdysi řekl, že věří ve výjimečnost Ameriky. Data vztahující se k majetkové nerovnosti v americké společnosti dokazují, že měl bohužel pravdu,“ uzavírá s notnou dávkou ironie Buchheit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro