Prezident Trump je v úřadu přes půl roku a musí řešit celou řadu problémů. Na jedné straně je pod tlakem médií, ale to, že nebude miláčkem celé řady novinářů bylo jasné ještě před tím, než se stal prezidentem. Horší podle Goodwina je, že Trump svým odpůrcům vlastně nahrává, když nechává své podřízené, aby se vzájemně napadali přes média. Stačí se prý podívat na útok nového šéfa odboru pro styk s médii Anthonyho Scaramucciho, jenž se velmi nevybíravě vyjádřil o jednom ze svých dnes již bývalých kolegů.
Tvrdě zaútočil na personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse. „Reince je zasraný paranoidní schizofrenik,“ vypálil v jednu chvíli Scaramucci v rozhovoru pro časopis The New Yorker. Nešetřil ani hlavního poradce prezidenta Trumpa Steva Bannona, který podle Scaramucciho jen prezidenta využívá k vlastnímu zviditelňování.
Goodwin má za to, že podobné slovní přestřelky odvádějí Trumpovu administrativu od práce. Teď už je jasné, že Priebuse nahradí ve funkci ministr vnitřní bezpečnosti John F. Kelly. Trump si od něj pravděpodobně slibuje, že v Bílém domě bude vyžadovat vojenskou železnou kázeň.
Celý článek v angličtině naleznete zde
Prezident tak bude mít volné ruce, aby mohl řešit další problémy. I bez šarvátek mezi svými podřízenými jich má dost. Vrásky na čele by měl mít především z vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby z roku 2016. Trumpa velmi rozezlilo, že se dohledu nad vyšetřováním dobrovolně vzdal ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Kdyby 45. prezident USA věděl, že se Sessions zachová právě takhle, vybral by prý pro ministerský post někoho jiného.
Goodwin k dokreslení celé situace dodává, že Trump svého ministra spravedlnosti hned tak neodvolá, protože narazí na odpor republikánských zákonodárců. Ti jsou teď ve vztahu k Donaldu Trumpovi poměrně opatrní a vyčkávají, jak se vyšetřování údajných kontaktů Trumpova týmu na Rusy vyvine. Možná i kvůli tomu se Trumpovi nedaří zrušit zdravotní program Obamacare. Pokusil se o to opakovaně a opakovaně selhal.
Co mluví v Trumpův prospěch?
Trump se však podle autora zatím nenachází v neřešitelné situaci. Může se opřít o podporu lidí, kteří mu v listopadu loňského roku odevzdali své hlasy. Kdyby se mu současně podařilo uklidnit situaci v Bílém domě a dokázal by prosadit očekávanou daňovou reformu, posílil by svou pozici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp