"Pokud bychom uvažovali průměrnou výši školného na úrovni tří čtvrtin limitu stanoveného v zákoně o vysokých školách, to je 7500 korun za semestr, lze po plném náběhu systému očekávat roční výběr školného ve prospěch vysokých škol převyšující pět miliard korun," uvedlo ministerstvo školství k námitkám rezortu financí.
"Kvalitní novela stávajícího zákona by s sebou nesla menší rizika než přepracování celého nového zákona," míní Jiří Zlatuška z Rady vysokých škol. Návrh počítá i s půjčkami na vzdělání, za které by bankám ručil stát.
Dále ministerstvo vypočítalo, že pokud by školné činilo průměrně 7500 korun a půjčku by brala polovina studentů, přišel by výběr školného státní pokladnu na 150 milionů. Návrhy však odmítá Rada vysokých škol, Česká konfederace rektorů i třeba akademické senáty v několika vysokých školách.
Univerzity ale školné odmítají, s tím i oba reformní zákony. Vadí jim, že je prý materiál nepřipravený a změny v systému by bylo lepší udělat jen pomocí novely vysokoškolského zákona. Školné bude zavedeno v roce 2013 a nejvýše to bude 10 000 za semestr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan