V noci z 20. na 21. srpna vtrhlo do Československa 5 tzv. spřátelených armád v čele s vojáky Sovětského svazu. Pod záminkou boje s kontrarevolucí pak tato vojska okupovala naši zemi dalších 20 let. Poslední sovětští vojáci opustili naši zemi až v roce 1991. Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus připomínal, že v době okupace Československa přišlo o život 122 mužů a žen. Ať už v důsledku dopravních nehod sovětských obrněnců, tak kvůli střelbě vojáků na civilisty.
Letos si připomínáme už 55. výročí oné tragické noci. Památku zmíněných obětí uctí při pietním aktu před Českým rozhlasem i prezident Petr Pavel spolu s dalšími osobnostmi. Akce začne v 11 hodin dopoledne.
Podle Českého rozhlasu promluví generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, prezident republiky Petr Pavel, předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda vlády Petr Fiala (ODS) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Ministr pro Evropské záležitosti Martin Dvořák na sociální síti X napsal, že i kvůli národní zkušenosti se sovětskou pomocí dnes většina Čechů podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi. Ruská federace je nástupnickým státem Sovětského svazu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák