Čína Evropě pomůže, ale nebude to zadarmo, říká zpravodaj v Číně

10.02.2012 21:53 | Zprávy

HDP roste v Číně meziročně o úctyhodných 8,9 procenta, toto tempo je však nejpomalejší od roku 2009. A je jedna věc, které se Komunistická strana Číny bojí jako čert kříže – recese a s ní spojený růst nezaměstnanosti a sociálních nepokojů. Z tohoto důvodu se Evropská unie nemusí obávat, že by jí Čína neposkytla finanční pomoc. „Vývoz představuje 40 procent HDP Číny a Evropa je jejím největším obchodním partnerem. Pokud EU zkolabuje, Čína bude ekonomicky trpět,“ uvedl zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler v Hydeparku.

Čína Evropě pomůže, ale nebude to zadarmo, říká zpravodaj v Číně
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Pomoc však nebude zadarmo. „Půjčku Čína požaduje zpět a s dobrými úroky. Také bude chtít, aby EU zrušila embargo na dovoz zbraní do země, a aby státy uznaly její tržní hospodářství,“ dodal Etzler.

Závislost na exportu představuje pro čínské hospodářství veliký problém. „Čína si uvědomuje, že musí hospodářství restrukturalizovat. Snaží se stimulovat domácí poptávku. Vloni političtí představitelé odhlasovali, že minimální mzda se musí zvyšovat o 13 procent ročně, aby Číňané více nakupovali,“ řekl zpravodaj.

Velmoc 21. století?

Nadměrný vývoz však není jediným problémem, se kterým se země potýká. Idea o tom, že se Čína stane velmocí 21. století tedy není příliš pravděpodobná. „Za 30 nebo 50 let bude v USA či v Indii nejspíš stále stejný politický režim. U Číny si s tím už tak jistí ale být nemůžeme a jakákoli změna ve vedení povede k chaosu nebo rozpadu,“ upozornil Etzler.

A důvody k politické nespokojnosti by se našly. „Číňani neusilují o demokracii, ale o spravedlnost. V Číně roste propad mezi chudými a bohatými. Většinu bohatství vlastní členové politbyra, kteří stojí jaksi nad zákonem. Protesty se organizují hlavně přes internet, přestože se ho vláda snaží kontrolovat,“ řekl Etzler s tím, že masivní vzpouru však neočekává. „V Číně neexistuje žádné hnutí. Většina obyvatel bere politiku jako jakousi entitu, se kterou nic neudělají a neřeší ji.“

Korupce ve velkém

Po spravedlnosti toužící Číňané se nemohou smířit především s korupcí a propastným rozdílem mezi životem ve městě a na venkově. „Korupce je jedním z největších problémů, rozkrádá se ve stovkách miliard dolarů a lidé o tom vědí.“

„Ve městech se život zlepšil, ale venkov hrozně zaostává. Je tam mizerné vzdělávání a školství. Zatímco lidé ve městech mají nárok na sociální dávky, venkované ne,“ upozornil na další problém Etzler a dodal, že i bohatší měšťané však mají omezené možnosti investování. „Potraviny, doprava a pronájmy jsou levné, ale například koupě bytu nebo automobilu je pro většinu Číňanů nereálná. Investice jsou velmi omezené, pro normálního občana je nemožné obchodovat na zahraničních burzách.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …