Od chvíle, kdy na konci února 2022 vtrhli ruští vojáci na Ukrajinu, se EU snaží odstřihnout od dodávek ruské ropy. Česko, Slovensko či Maďarsko, které bylo na těchto dodávkách závislé prakticky ze sta procent, dostaly výjimku, že mohou ruskou ropu na výrobu paliv čerpat dál. Tato výjimka však končí 5. prosince, tedy za pár dní.
Slovenská vláda Roberta Fica už pár dní usiluje o prodloužení této výjimky, protože bez ní už společnost Slovnaft nebude moct vyvážet své ropné produkty do Česka. Informoval o tom server Lidových novin.
„Pokud Evropská komise v brzké době neprodlouží Slovensku, Česku a Maďarsku výjimku z embarga na dovoz benzinu a nafty vyrobených z ruské ropy, přijdou české čerpací stanice o miliony litrů paliv (zejména nafty) z bratislavského Slovnaftu. A Slovnaft o svého největšího zahraničního odběratele,“ napsal server.
Ekonom Lukáš Kovanda na sociální síti X upozornil, že čeští řidiči by snížení množství paliv na trhu brzy pocítili ve svých peněženkách.
„Česko představuje pro Slovnaft klíčové odbytiště, přičemž zároveň je Slovnaft zase stěžejním dodavatelem paliv, zejména nafty, do Česka. Pokud by se Česko mělo obejít bez dodávek paliv ze Slovnaftu, řidiči u tuzemských čerpacích stanic si pořádně připlatí. Mohlo by se jednat až o několik korun na litr, takže v krajním případě nelze vyloučit zdražení pohonných hmot v ČR až k úrovni 45 korun za litr. Nyní se ceny u čerpacích stanic v ČR pohybují celorepublikově nejčastěji mezi 37,50 a 38 korunami za litr,“ napsal Kovanda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák