V Evropské unii se vede spor o to, zda jádro uznat za ekologicky přijatelný zdroj energie či nikoli. Německo prosazuje úplný odklon od jádra, zatímco Francie by jaderné elektrárny ráda zachovala při životě.
Podle informací ČT se ale Německo nechystá změnit svůj přístup. Ani v časech energetické krize, kdy si 44 procent Němců přeje, aby zůstaly jaderné elektrárny v provozu. „Změnu rozhodnutí o konci jaderných elektráren v Německu si teď už ale nepřejí ani společnosti, které je provozovaly. Chybí personál i palivo,“ upozornila ČT.
Chuť ke změně kurzu chybí i v nejvyšších politických patrech.
„Například tady v Šlesvicku-Holštýnsku vyrábíme z obnovitelných zdrojů o polovinu víc elektřiny, než kolik spotřebováváme,“ odporuje ministr životního prostředí Šlesvicko-Holštýnska Jan Philipp Albrecht.
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je prý navíc výrazně levnější než výroba elektřiny z jádra.
A zatímco se EU hádá, Čína se chystá postavit 168 nových reaktorů, kromě 18 reaktorů, které už jsou ve výstavbě a 37 reaktorů, které jsou již rozplánovány. Indie chce zemi zásobit energií ze 72 jaderných elektráren. Japonsko má v současnosti v provozu 33 reaktorů a navzdory nehodě ve Fukušimě v roce 2011 se jich nehodlá zbavovat.
O jaderném boomu v Asii informuje server Statista.com.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.