65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří Česku, prozrazuje Jiří Brady

24.10.2016 17:50 | Zprávy

Pan Jiří Brady původně měl dostat státní vyznamenání. Tuto informaci má přímo z úst hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Forejt nakonec potvrdil záměr prezidenta Miloše Zemana udělit státní vyznamenání také choti Jiřího Bradyho. Potom, co se stalo, však Brady už o vyznamenání nestojí. V pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu prozradil, že do koncentračního tábora přišel ve 14 letech.

65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří Česku, prozrazuje Jiří Brady
Foto: Herbert Slavík
Popisek: Pražský hrad

„Já jsem dostal už tolik vyznamenání, že mi je jedno, jestli je dostanu i tady, ale bylo by příjemné, kdybych to dostal i z vlastní země... Ale na Hrad už nepůjdu,“ oznámil ve vysílání. Místo toho se chystá na akci na Staroměstském náměstí, kde se uskuteční alternativní oslava státního svátku.

Pan Brady 12. října zvedl telefon a na druhém konci slyšel pana Jindřicha Forejta z Pražského hradu, který ho požádal, aby přijel do Česka a převzal si státní vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Měl si to však nechat pro sebe. Choť pana Bradyho si to prý chtěla ověřit, zda manžel má opravdu dostat řád T. G. Masaryka, a volala na Hrad. „Manželka volala zpátky panu Forejtovi a chtěla to potvrdit,“ potvrdil Brady.

„Už 65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří sem... Moje dcera se chtěla vdávat tady a taky se tady vdávala,“ prozradil také.

Prý rád vzpomíná na dětství v Československu. Až do příchodu nacistů se nesetkal s antisemitismem a prožíval šťastné dětství. Až se jednoho dne ocitl na cestě do Terezína. Bylo mu čtrnáct let. Za války bohužel ztratil celou rodinu a po válce chtěl začít nový život. V Kanadě se mu to opravdu podařilo. „Já jsem nechtěl žít v dalším totalitním systému,“ podotkl na adresu komunistů. V Kanadě se snaží přednášet nejen o antisemitismu a holocaustu, ale také o mezilidských vztazích, které je podle pana Bradyho třeba rozvíjet, aby se neopakovaly hrůzy podobné těm, které musel sám zažívat za druhé světové války.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…