Zajímavé je, že Češi se uprchlíků obávají i přesto, že v naší vlasti téměř žádní nejsou. V detenčních táborech přespalo o víkendu celkem jen 67 zadržených migrantů.
Proti přijímání uprchlíků je v Čechách více než 77 procent dotázaných, z toho 41 procent se právě obává o bezpečnost vlasti. Proti uprchlíkům je striktně přitom pouhá pětina či čtvrtina občanů, ostatním by stačilo, kdyby s nimi vláda hovořila a běžencům nastavila přísné mantinely. Například, že když se dopustí násilí, budou ihned vyhoštěni či že jejich povinností bude pracovat.
Podle Daniela Prokopa z agentury Median není skupina skutečně radikálních odmítačů majoritní a v čase se jejich počet příliš nezvyšuje. „Více se zvyšuje pocit lidí, že migrace a systém přijímání uprchlíků se musí dostat pod větší kontrolu. Tím hodně lidí, kteří by se jinak nebránili pomáhat, podmiňuje svoji vstřícnost,“ říká.
Jeho slova potvrzuje například starosta Lubence Jiří Chaloupecký, který zažil odpor občanů v souvislosti s detenčním táborem v Drahonicích. Nyní je však prý klid, neboť lidé vidí, že tábor je dobře zabezpečen.
To si redaktor MF Dnes ověřil i u manželů Hornových, kteří bydlí nedaleko tábora. „Uprchlíků se Hornovi před jejich příjezdem do vsi obávali, stejně jako většina jejich sousedů. Dnes už z nich žádné obavy nemají. S táborem ve svém sousedství se smířili. Mohli by být dáváni za příklad toho, že než se člověk vydá vykřikovat hesla na náměstí po boku odmítačů, či vítačů uprchlíků, je lepší udělat si vlastní názor. Nejlépe zkušeností. Manželé Hornovi už tu zkušenost mají a jsou nad věcí. Znovu žijí tím, čím kdokoliv jiný. Místo uprchlíků už zase řeší zdražování léků, elektřiny, nízké platy v okolních fabrikách, mizernou úroveň důchodů i politiky," poznamenal redaktor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef