Je to už nějaký pátek od doby, kdy ruské síly obsadily jadernou elektrárnu v Záporoží a blízké městečko Enerhodar. Konkrétně více než rok. V říjnu pak ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se ukrajinské síly pokusily elektrárnu dobýt zpět, ale nebyly úspěšné. Tento útok na jaderné zařízení Ukrajina nikdy nepřiznala. Ovšem podle britských Timesů k němu skutečně došlo, vzhledem k výpovědím vojáků, rozvědčíků a také námořníků.
Jedné říjnové noci se skoro 600 elitních vojáků nalodilo na přibližně 30 plavidel, vyzbrojených kulomety a granátomety ze Západu. Úkol zněl jasně, dobýt zpátky jadernou elektrárnu Záporoží z rukou Rusů, kteří ji využívali jako základnu už šest měsíců a ostřelovali z ní města na protějším břehu a ocelárny v Nikopoli.
Podle důstojníka, se kterým deník hovořil, byli vojáci nadšení, protože se jednalo o misi, o které by mohli vyprávět svým dětem. „Myšlenka byla, že se bude jednat jen o boj pěchoty proti pěchotě. Nemohli by na nás střílet dělostřelectvem, protože je to jaderná elektrárna,“ uvedl tento důstojník. Mužstvo bylo dle Timesů sestaveno ze členů vojenské rozvědky, praporu Šaman, regimentu Kraken a z ukrajinské cizinecké legie, tedy i ti nejmladší by měli vojenské zkušenosti. Ale nikdo nečekal to, s čím se setkali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.