A najednou přichází nějaká Greta... Vladimír Pikora varuje před nástrahami v ekonomice
26.09.2019 21:17 | Zprávy
Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn na Slobodném vysielači si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval makroekonoma, finančního analytika, hlavního ekonoma společnosti Next Finance, člena České ekonomické společnosti a bývalého člena dozorčí rady České exportní banky Vladimíra Pikoru.
reklama
Ekonom občas někde s nadsázkou připomene, že je znám spíš jako manžel ekonomky Markéty Šichtařové. Není to ale tak úplně pravda – dlouhá léta patřil v médiích k nejcitovanějším ekonomům. Jenže postupem času, když popisoval realitu coby nezávislý analytik tak, jak ji vidí, nikoli tak, jak by ji vidět měl, jej už mainstreamová média příliš nemusí.
Připomíná ještě jeden zajímavý aspekt. „Knihy, které jsme napsali, jsme napsali spolu, články píšeme spolu, všechno děláme spolu, ale spousta lidí tvrdí, že Markéta je známější. Asi ano, ale popírá to tvrzení, jak jsou ženy diskriminované,“ směje se. „Markéta třeba odmítne konferenci s tím, že má šest malých dětí, takže nejede přednášet a nabídne jim Pikoru. Tak mě tedy vezmou. Ale párkrát už se stalo, že řekli, že to musí být jedině žena. Nikdy ne obráceně, že by mohl přednášet jen muž.“ Dobře si prý s Markétou rozumí, i když jej také občas „nakrkne“. Třeba když mu doma vypije rum.
V aktuálním čísle měsíčníku Šifra vyšel velký dvojrozhovor s oběma manželi. Přečíst si jej můžete zde.
V době společenských změn v roce 1989 bylo Vladimíru Pikorovi dvanáct let, a tak podle moderátora bral rozum až po Listopadu, nezatížen starou ideologií. „Po revoluci byla úplně jiná doba než dnes. Sledovali jsme politiku, byl jsem nadšený, když jsem slyšel všechny ty Klause, Ježky a Dyby. Hltal jsem to, chtěl jsem tomu rozumět a vědět proč. Oni používali taková zvláštní slova jako emise a inflace, rychle jsem nabral ohromné množství informací. Dnešní mladí politiku nesledují, ale tehdy jsme tím žili. Všichni to tehdy hltali.
Dneska kdyby někdo chtěl, abych vyjmenoval členy vlády, nedám to dohromady. Tehdy jsem znal každého. Celá ta naše generace ale najednou rychle zestárla,“ vzpomíná na „zlaté devadesátky“. „Vznikla u mě tehdy velká potřeba pochopit privatizaci, transformaci a všechny tyto jednorázové jevy. Jediná cesta byla jít na VŠE. Všichni, co tehdy něco znamenali, měli VŠE. Nechtěl jsem být bankovní úředník, spíš bankéř jako ve Vlkovi z Wall Street. Jenže pak jsem přišel do banky a zjistil, že to, co jsem chtěl, v ČR dělat nelze. Nebo lze, ale ne tak jako třeba ve Vídni. Brzy jsme se ženou pochopili, že to samé můžeme dělat v tom malém rybníčku i sami. Nebudeme mít šéfa a můžeme říkat, co chceme.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Vážený pane Zahradil,
až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.