Evropská komise se obává, že justiční reforma, do které se pustila současná konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost, může ohrožovat oddělení tří základních pilířů státu 2 moci vládní, zákonodárné a soudní. Právě kvůli tomu Evropská komise spustila s Polskem řízení, na jehož konci mohou být i finanční sankce proti této zemi. Polská vláda teď má 30 dní na reakci.
Vládní strana Právo a spravedlnost se ve zdůvodnění může pokusit EU přesvědčit, že soudní moc bude i nadále nezávislá, i navzdory tomu, že ministr spravedlnosti bude moci soudy ovlivňovat. Pokud nakonec projde justiční reforma tak, jak si ji představuje Právo a spravedlnost, šéf resortu bude mít značný vliv na složení Nejvyššího soudu.
Celý článek v angličtině naleznete zde
Polský prezident Andrzej Duda zákon o Nejvyšším soudu vetoval, ale vládní strana Právo a spravedlnost slibuje, že bude pokračovat tak dlouho, dokud reforma justice nebude dokončena.
Jenže, pokud se tak skutečně stane, místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dopředu oznamuje, že se Evropská komise pokusí vynutit dodržování základních demokratických principů v členské zemi EU. „Pokud bude přijato takové opatření, Komise je připravena okamžitě spustit postup podle článku 7,“ řekl Timmermans.
Timmermans tím dává najevo, že Evropská komise je připravena dočasně zmrazit hlasovací práva Polska v EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp