Afghánistán: Rusy tam měli raději. Chyba Západu. Petra Procházková vysvětlila

17.07.2023 14:00 | Zprávy

MONITORING Proč export demokracie v Afghánistánu nefungoval? No tuto otázku odpověděla v dlouhé přednášce novinářka Petra Procházková. Vysvětlila, jak Afghánci po odchodu Tálibánu vnímali Západ přes hollywoodské filmy. Ale hlavní chybou podle ní bylo, že na Západě panovalo přesvědčení, že západní model je ten nejlepší možný a že je vhodný pro všechny. A proto si Američané nemohli s Afghánci porozumět.

Afghánistán: Rusy tam měli raději. Chyba Západu. Petra Procházková vysvětlila
Foto: Repro Youtube
Popisek: Novinářka Petra Procházková

Procházková řekla, že do Afghánistánu se dostala, protože byla vyhoštěna z Ruska. K tomu ještě podotkla, že vyhoštěna byla právě proto, že nebyla významná, její vyhoštění prý sloužilo jako varování pro ostatní novináře a neziskovkáře. Co se týče americké invaze, například „boje“ o Kábul nebyly. „Zkrátka jednoho dne se lidé probudili a Tálibán tam nebyl,“ okomentovala, že stačilo ukázat sílu a bojovníci hnutí se stáhli. Bojovalo se pak na východě země. Za americké vlády prý Afghánistán začal rozkvétat.

„Afghánci mají řadu odporných povahových vlastností, ty já mám dost dobře prozkoumané, já mám doma teď 11 afghánských občanů a vím o nich úplně všechno; ale pak mají dobré vlastnosti, několik,“ komentovala afghánskou povahu. Jednou z nich je odhodlanost. Její muž, Afghánec, například suverénně prohlašoval, že umí lyžovat, ačkoliv na lyžích nikdy nestál. Až když na lyžích stál, tak zjistil, že lyžovat neumí. „Oni se nikdy nic neučí. Buď jim to jde, nebo jim to nejde. Není nic mezi tím,“ popsala novinářka.

S touto odvahou pak „vylézali“, když Tálibán odešel, a snažili se situace využít. Například vytáhli schované televize a rádia, protože jejich poslouchání bylo za Tálibánu zakázáno. Signál nebyl, ale vytaženy byly i videorekordéry.

„To není tak, že by Tálibán převzal vzkvétající město v roce 1994 a zničil ho. To město už bylo dávno zničené. Ani není pravda, že by ho celé zničili Sověti. Ti toho zničili strašně moc, ale zrovna u Kábulu neplatí, že by ho měli celý na svědomí,“ prohlásila Procházková s tím, že naopak, Kábul byl hýčkaný, dokonce v něm Sověti stavěli sídliště a infrastrukturu. Až když Sověti Kábul opustili, tak vypukla skutečná občanská válka těch, kteří předtím byli proti Sovětům spojení. „Oni si ho sami strašně rozstříleli,“ zmínila novinářka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jestliže Afghánci nemají rádi toho, kdo jim vleze do Afghanistanu se zbraněmi ........., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 17.07.2023 15:07:13
tak je to poměrně dost podobné v Česku. Nelze se tedy Čechům divit, že nechtějí, aby ČR obsadil kdokoliv se zbraněmi, municí a vojenskými systémy.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …