Akční plán a speciální vyšetřovací skupiny. Vláda chce zhatit obchod s ohroženými druhy

18.01.2020 16:53 | Zprávy

Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo zemědělství ho v pondělí předloží vládě, píše ČTK.

Akční plán a speciální vyšetřovací skupiny. Vláda chce zhatit obchod s ohroženými druhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné návrh vlády Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti hnutí List Jaromíra Soukupa

Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. To se podle dokumentu odráží i v počtu nelegálních případů.

Dokument konstatuje, že se v Česku nedaří dostatečně postihnout tento typ kriminality. Jako hlavní problémy vidí nejednotné posuzování případů, málo efektivní mezinárodní spolupráci, chybějící specializaci u některých státních orgánů i nízké povědomí o závažnosti nelegálního obchodu s těmito zvířaty a rostlinami.

Autoři dokumentu navrhují například vznik specializovaných útvarů pro řešení případů s celonárodním a mezinárodním dosahem i funkčního mezirezortního týmu. Nutné je podle nich i důkladnější proškolení ve vyšetřování této kriminality. Podle dokumentu je problematické i to, že případy s mezinárodním přesahem bývají mnohdy v Česku řešeny izolovaně.

Vyšetřování by podle plánu usnadnila také evidence přestupků v Registru Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) a seznam prověřených forenzních pracovišť, která vypracují kvalitní posudky. „Bohužel hlavním kritériem zadání analýzy bývá obvykle cena, dochází tak k volbě nejlevnějšího dodavatele bez ohledu na kvalitu výstupu, resp. nastávají i případy, kdy analýzy a posudky jsou zadány naprosto nevhodným subjektům a výstupy z nich jsou nevěrohodné a obhajobou snadno napadnutelné,“ upozorňuje dokument.

K dalším bodům patří třeba zřízení prostor na Letišti Václava Havla pro rychlé umístění zadržených živých zvířat i menšího záchranného centra, kam by některá z nich putovala později. Péče o zvířata je nyní problematická například ve chvíli, kdy celníci zachytí hodně exemplářů naráz a kapacity tuzemských center CITES v zoologických zahradách nestačí. Chybí však i karanténní prostory či místa pro velká zvířata. „Největším problémem se jeví případný dovoz ptáků neznámého původu ze třetích zemí, pro něž v ČR neexistuje vůbec žádná schválená karanténa,“ zmiňuje plán další potíž.

Česká obchodní inspekce v roce 2018 zabavila 163 živých ohrožených zvířat a rostlin a 2045 neživých, tedy částí nebo výrobků z těchto druhů. Vedli 206 pokutových řízení a uložili pokuty za 649.400 korun. O rok dříve to bylo 126 pokutových řízení, 235 živých exemplářů a 924 neživých. Pokuty činily 446.200 korun. Motivem pro nelegální obchodování bývá využití produktů z těchto zvířat, například v alternativní medicíně, a exotické chovatelství. U vysoce cenných komodit, slonoviny či nosorožčích rohů, je dokladováno i spojení s teroristickými skupinami, které tak financují svou činnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…