Jednou ze součástí iniciativy „Čistá cesta sítě páté generace" (v originále 5G clean path) je zabezpečení ambasád. Podle vedoucího poradce náměstka ministerstva zahraničí pro ekonomický růst, energetiku a životní prostředí Jamese Shinna jde o jednu z několika politik týkajících se 5G.
„Je to ujištění se, že komunikace mezi vládami nebude probíhat skrze sítě, ve kterých jsou zařízení podporovaná nedůvěryhodnými prodejci, konkrétně čínskými společnostmi Huawei a ZTE,“ zmínil, s tím, že resort diplomacie USA se touto iniciativou začne řídit od srpna. Zároveň USA prosí další státy, aby své sítě chránily také.
Americká ambasáda v Praze, které se to nyní rovněž týká, si situaci bude řešit sama. „Země jako USA si neřeší připojení a komunikaci ambasád jednotlivě, tedy zvlášť v každé zemi. Pravděpodobně má vítězný kontrakt a vítězný, často nadnárodní operátor zajišťuje připojení v každé zemi. Pak to bude odpovědností toho operátora, který kontrakt vyhraje, aby podmínky splnil,“ řekl k tomu bývalý předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.
Podle mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Zuzany Štíchové nyní resort vyhodnocuje, jaké konkrétní dopady by na nás tato iniciativa měla. „Nicméně jde o technickou agendu, ve které proto úzce spolupracujeme s institucemi jako je NÚKIB,“ dodala.
Firma Huawei však dlouhodobě odmítá, že by její zařízení mělo být nedůvěryhodné, a odmítá i to, že by poskytovala data o svých klientech čínské vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef