Server listu Ukrajinská pravda upozornil, že ve Velké Británii už prošlo výcvikem na 18 tisíc ukrajinských vojáků. Program Interflex, v jehož rámci jsou na ostrově ukrajinští vojáci cvičeni, běží od července 2022. „Interflex učí Ukrajince přežít a zničit nepřítele v boji proti ilegální invazi do jejich rodné země,“ napsala Ukrajinská pravda.
Ministerstvo obrany ostrovního království v této souvislosti také oznámilo, že Velká Británie dodá na Ukrajinu další tanky Challenger 2. Dohoda o dodávkách nových tanků se zrodila na summitu NATO ve Vilniusu. Londýn oznámil poskytnutí dalších tisíc kusů tanků Challenger 2 a více než 70 jednotek techniky pro boj a logistiku Ukrajině.
Z Charkova na východě Ukrajiny oznámil tamní starosta Ihor Těrechov, že ruské rakety zasáhly v neděli v časných ranních hodinách centrum města.
Jeden ze zásahů byl zaznamenán v Ševčenkovské čtvrti a nezpůsobil žádné škody, uvedl Těrechov.
„Co se týče ostatních raketových zásahů, Státní služba pro mimořádné události provádí inspekci oblasti. Je vysoce pravděpodobné, že Charkov byl zasažen raketami S-300," řekl a dodal, že v tuto chvíli nejsou k dispozici žádné informace o obětech. Na jeho slova upozornila CNN.
Na frontě podle washingtonského Institut pro studium války (ISW) skončil další ruský velitel. Byl odvolán. Prý proto, že se až příliš zastával svých vojáků.
„Ruské zdroje 15. července informovaly, že ruské vojenské velení odvolalo velitele 106. gardové výsadkové divize (VDV) generálmajora Vladimira Seliverstova. Ruské zdroje uvedly, že důvod Seliverstovova odvolání není v současné době znám, ale spekulují, že by mohl souviset s pověstí Seliverstova, který se zastává svých vojáků,“ napsal institut s tím, že Seliverstov si možná stěžoval na nedostatečné zásobování svých jednotek, které se brání ukrajinské protiofenzivě, a proto mohl být odvolán.
„Seliverstovovo propuštění může být součástí probíhající čistky ruského vojenského velení od nepoddajných velitelů a může naznačovat, že se urychluje rozklad ruského velení na Ukrajině. Ruské vojenské velení nedávno odvolalo velitele 58. kombinované armády (Jižní vojenský okruh) generálmajora Ivana Popova poté, co se údajně pokusil obejít náčelníka ruského generálního štábu a velitele ofenzivy armádního generála Valerije Gerasimova a přednést své stížnosti na situaci v západní Záporožské oblasti přímo Putinovi. ISW zhodnotila, že Popovova nekázeň svědčí o vzorci chování, který se vyvinul v rámci ruského velení na Ukrajině, kdy velitelé zpochybňují autoritu vyšších velitelů a snaží se využít své odpovědnosti za klíčové sektory fronty k tomu, aby přiměli Kreml k jejich podpoře. Dosavadní relativně účinná obrana 58. kombinované armády (CAA) a 106. divize VDV proti ukrajinským protiofenzivním operacím v příslušných oblastech fronty naznačuje, že jde o jedny z bojově nejúčinnějších formací nasazených na frontě, a Popov a Seliverstov pravděpodobně přispěli ke své relativní účinnosti tím, že byli ochotni postavit se nadřízeným a systému,“ pokračoval institut.
Podle ISW Ukrajinci na bojišti dál dosahují omezených úspěchů. I u Bachmutu, kam podle ruských proválečných blogerů Rusové přesunuly část svých záloh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.