NYT píše, že Babišova taktika v předvolební kampani kopírovala tu, kterou používá jeho bývalý spojenec Viktor Orbán, jenž loni v dubnu slavil jasné vítězství po tvrzeních, že jeho hlavní politický soupeř chce poslat maďarské vojáky bojovat na Ukrajinu proti Rusku. "Ale tento argument Babišovi nezafungoval v České republice, která má mnohem rozmanitější média než Maďarsko, kde Orbánova vládní strana Fidesz a její podnikatelští spojenci mají pod pevnou kontrolou televizi a většinu dalších zdrojů informací," analyzuje newyorský deník.
The New York Times připouští, že ani Pavel, ani Babiš nesdílejí příklon na Východ dosavadního prezidenta Miloše Zemana, ale jejich souboj představoval jasný střet politických stylů - "neokázalého pragmatismu a nespoutaného populismu".
Střet mezi oběma muži byl podle NYT prvním z řady letošních důležitých hlasování ve východní a střední Evropě a "důležitým testem, zda kdysi stoupající vlna populismu v Evropě dosáhla vrcholu".
Ale antisystémový populismus by mohl získat půdu pod nohama v letošních volbách na Slovensku, jehož centristická vláda padla v prosinci. To otvírá cestu k možnému návratu Roberta Fica k moci, upozorňuje NYT. "Zásadním testem však budou volby letos na podzim v Polsku, nejlidnatější zemi regionu, jíž od roku 2015 vládne hluboce konzervativní a nacionalistická strana Právo a spravedlnost," připomíná deník.
Neméně vlivný The Washington Post konstatuje, že 61letý Pavel vystřídá kontroverzního Zemana v převážně ceremoniální, avšak prestižní funkci. "Očekává se, že jeho zvolení upevní západní orientaci země po Zemanově desetiletí v úřadu," napsal list vycházející v hlavním městě USA.
The Washington Post si rovněž všiml, že Pavlovi na twitteru v češtině pogratuloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Česko je odhodlaným podporovatelem Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi," píše deník a dodává, že právě válka na Ukrajině byla jedním z hlavních témat předvolební kampaně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.