Dočasné příměří mezi ozbrojenými silami Státu Izrael a teroristy z palestinského hnutí Hamás trvá již pátý den. Palestinci propustili dalších 12 rukojmích z asi 240 lidí, které teroristé unesli 7. října při svém krvavém vpádu na území Izraele, při kterém povraždili na 1200 lidí. Izraelci oplátkou propustili na 30 vězněných Palestinců z věznice Ofer. Podle polooficiální organizace Klub palestinských vězňů dříve uvedl, že to bude 15 žen a 15 dospívajících mužů. Na výměnu rukojmích a vězňů upozornila agentura Reuters.
Mezi propuštěnými rukojmími bylo 9 dospělých žen a jedno nezletilé dítě.
„Izrael uvedl, že příměří by mohlo být dále prodlouženo, pokud bude Hamás nadále osvobozovat nejméně 10 izraelských rukojmích denně. Ale vzhledem k menšímu počtu žen a dětí, které jsou stále v zajetí, může mlčení zbraní po středu vyžadovat vyjednávání, aby bylo možné poprvé osvobodit alespoň některé izraelské muže,“ napsala k tomu agentura Reuters. Celkový počet rukojmích, které Hamás propustil od začátku příměří minulý pátek, nyní činí 81, včetně 60 Izraelců – všechny ženy a děti – a 21 cizích státních příslušníků, z nichž mnozí jsou thajskými farmáři.
Izrael před úterním propuštěním propustil 150 vězňů.
Podle agentury Reuters Katar jako jeden z prostředníků mezi Izraelem a Palestinou hostil také jednání šéfů izraelského Mossadu a americké CIA. Vyjednavači se údajně snažili dosáhnout dalšího prodloužení aktuálního příměří mezi oběma bojujícími stranami. Jak Izraelci, tak Palestinci se vzájemně obvinili z porušení příměří. Došlo k přestřelce mezi ozbrojenci a armádou, ale nad Gazou momentálně nelétají letadla, ani rakety a neozývají se salvy explozí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.