Amerika spěje k občanské válce. Tak mluví filozof Cílek po návštěvě amerických indiánů

01.05.2015 13:42 | Zprávy

Amerika je velmi rozdělená a velmi komplikovaná země, která směřuje k občanské válce. Ve vysílání Českého rozhlasu to uvedl filozof, geolog a ekolog Václav Cílek, který Spojené státy několikrát navštívil.

Amerika spěje k občanské válce. Tak mluví filozof Cílek po návštěvě amerických indiánů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

To, že Amerika nemá jen jednu tvář, ale hned několik, prý poznáte jen tehdy, pokud strávíte několik týdnů například mezi americkými indiány. Přesně to Václav Cílek udělal. Navštívil indiánský kmen Navaho na jihozápadě Spojených států.

„Já tam pochopil, že není jedna, ale mnoho Amerik. Až když mezi nimi žijete, zjistíte, že indiánům byla kultura ukradena,“ uvedl Cílek a připomněl málo známý fakt, že ještě v 70. letech byly indiánské děti trestány za mluvení domorodým jazykem ve školách.

A nic se neví o tom, že ve stejných letech skončily pokusy na vězních s radioaktivitou. Cílek, který Spojené státy navštívil už několikrát, teď poprvé viděl krutost a ničení, které je ukryto pod povrchem otevřené a přátelské společnosti.

Chudí lidé si kupují nezdravé potraviny. A tloustnou

Zatímco dříve indiány decimoval alkohol a tabák, dnes je to mnohem horší obezita. „Je hned několik Amerik a dělí se už v supermarketu. Opravdu neúměrně tam v posledních několika letech vzrostly ceny zdravých potravin. Chudí lidé si tak kupují ty nezdravé. A tloustnou,“ podotkl ekolog.

Upozornil, že každá šestá domácnost v New Yorku nemá dost peněz na jídlo. A každé čtvrté newyorské dítě hladoví.

Podle Cílka jsou Spojené státy mnohem víc rozdělené a také komplikovanější, než si kdy myslel. „A změna je vidět hlavně v posledních deseti letech. Dokonce si troufnu tvrdit, že země směřuje k občanské válce, k velkému sociálnímu problému,“ říká.

Indiáni sami o sobě mluví jako o odpadu společnosti

Novým jevem je hromadné chudnutí celých komunit, sídel nebo měst, jako je Detroit. Takovými komunitami na prahu bídy jsou právě ty indiánské. „Oni sami o sobě hovoří jako o odpadu společnosti, který spíš překáží. Sám jsem si jejich současnou existenci nazval Poslední indiánskou válkou.“

Američtí indiáni postupně opouštějí jak svou kulturu, tak třeba i řeč. V rezervaci dokáže původním jazykem hovořit už jen asi 60 % lidí. Celkový počet lidí kmene je dnes kolem 300 000.

  • Celý text je ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …